Zeytin: Barışın ve Ölmezliğin Simgesi

2 dakika okuma süresi

Zeytin: Barışın ve Ölmezliğin Simgesi

Minik bir zeytin dalı ne anlamlara geliyor biliyor musunuz? İşte o sorunun cevabı..

Zeytin ağacı tarihte kutsallığın, bolluğun, bilgeliğin ve sağlığın sembolü sayılmıştır. Zeytin, kültürümüzde çok eski zamanlarda yerini almış ve yaklaşık 6.000 yılı aşkın bir süredir de ürünlerinden faydalandığımız bir meyve. Akdeniz bölgesinin en karakteristik bitkisi. Bu bölgenin medeniyet sembolü. Zeytin ağacı uzun ömrü ve birçok asır ayakta kalması sebebiyle diğer bütün meyve ağaçlarından ayrılır. Eğer gövdesi ölür veya herhangi bir şekilde ortadan kalkarsa, ufak bir kök parçası veya küçük bir sürgünü onun tekrar meydana gelmesi için yeterlidir. Zeytindalı barış sembolü olarak da kültürde yerini almıştır.

Rivayete göre, Büyük Tufan'da Nuh Peygamber, tufan biraz durulunca geminin güvertesinden bir beyaz güvercin uçurur. Bu beyaz güvercin bir süre sonra ağzında bir zeytin dalıyla döner. Böylece Nuh Peygamber tufanın bittiğini ve suların çekildiğini anlar. Bu nedenle ağzında zeytin dalıyla beyaz güvercin çağlar boyu barışın sembolü olarak anılır. Anadolu'nun zeytin ve zeytinyağı ile tanışması çok eski çağlara kadar gidiyor. Zeytincilik günümüzde ülkemizin önemli ekonomik faaliyetlerinden biri. Ülkemizde yağlık zeytin üretimi hakim ve zeytinyağı dış ticaretimizde büyük önem taşıyor. Balıkesir ili Türkiye’deki toplam zeytin üretiminin yüzde 14’ünü karşılıyor.

olive oil pic 7

Balıkesir’de zeytinliklerin en yoğun olduğu kesim de Edremit Körfezi ve çevresi. Bu bölgede yaklaşık 12 milyon zeytin ağacı bulunuyor. Bölge Edremit Körfezi’nin en batı ucundan Baba Burnu’ndan başlıyor ve buradan doğuya doğru Kaz Dağları’nın eteklerini takip ederek Edremit’e ve oradan da Ayvalığa uzanıyor. Bu rotada belli başlı zeytin üretim noktaları da Ayvacık, Küçükkuyu, Altınoluk, Edremit, Gömeç, Burhaniye ve Ayvalık. Bu bölgede özellikle Kaz Dağları’nın varlığı zeytinin yetiştirilmesinde çok büyük öneme sahip. Kaz Dağları’nda kış aylarında etkili olan fön rüzgarları, kuzeyden gelen soğuk hava kütlelerine karşı adeta bir duvar oluşturmakta ve bu da bölgedeki zeytinliklerin yayılış sahasını genişletmektedir.

'Sıvı altın'ı az tüketiyoruz

Son yıllarda sağlıklı beslenme trendi ile birlikte zeytinyağının önemi ülkemizde de yeniden keşfedilmeye başlandı. Tıbbın babası olarak kabul edilen Hippocrates’in (M.Ö.460) şifa verici olarak önerdiği zeytinyağı maalesef ülkemizde yeterince tüketilmiyor. Akdeniz havzasında yer alan ülkemizde kişi başına tüketilen zeytinyağı miktarı (0,8 lt.) diğer havza ülkeleriyle karşılaştırıldığında (Örneğin İtalya 24,6 lt., İspanya 14,9 lt.) bu tüketim son derece azdır. Zeytin ve zeytinyağı üretimi sağlıklı beslenmede, istihdam sağlamada ve diğer sanayi kollarına pazar yaratmada, yüksek katma değeriyle tarım ekonomisinde çok büyük önem taşımaktadır.

kazdagkroki-300x245

Homeros’un 'sıvı altın' olarak tanımladığı bu değerli kaynağımız için yurtiçinde ve yurtdışında yapılacak çok şey olduğu aşikardır. Başta Türkiye’nin bu ürünle ilgili imajının yurt dışında oluşturulması çok önemli. Üretici firmaların, yurdışındaki pazarlama faaliyetlerini ve dolayısıyla pazar paylarını artırması, yurtiçindeki tüketiciye zeytinyağının tanıtılması, tüketicide riviera ya da sızma sözlerinden başka çok da fazla bir sey ifade etmeyen bu ürünün, bundan çok daha öte bir besin ve sağlık kaynağı olduğunun gösterilmesi gerekiyor.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html