Zerdeçal Neye İyi Gelir?

1 dakika okuma süresi

Zerdeçal Neye İyi Gelir?

Zerdeçalın neye iyi geldiğini merak ediyorsanız Daha İyi Yaşam'da yayınladığımız yazımızı okumaya devam edebilirsiniz!

Bu yazı Öğretim Görevlisi Murat Günal ekibi tarafından hazırlanmıştır!

Yemeklerimizi ve diyetimizi renklendiren, Hint Safranı olarak da bilinen zerdeçal; köri baharatının ana maddesi olup tarihçesi 1937’lere dayanmaktadır. 
Asya’da ve geleneksel Hint tıbbında 80 yıldan fazla bir geçmişe sahip olan bu mucizevî baharatın köklerinden elde edilen sarı-turuncu pigment özelliğindeki etken maddesi kurkumindir.

Sihirli Baharat Zerdeçal Neye İyi Geliyor? 

Hafızayı güçlendiriyor

Yoğun iş temposu, uzayan ajanda programları ve stres derken; kabul edin çoğu şeyi unutabiliyoruz… Tayvan’da yapılan bir araştırma, kahvaltıya eklenen zerdeçal, bilişsel becerileri riskli olan kişilerin hafızasını güçlendirdiğini göstermekte. 

Kansere zerdeçalla savaş açın

Günümüzün hastalığı olan kanser, bazen en büyük korkumuz olabiliyor. Kanser ile ilgili yapılan birçok çalışmada;  zerdeçalın prostat ve meme kanserinde, kanserli hücre yayılımını engellediği,  kalınbağırsak kanserinde cerrahi öncesi kilo kaybını azalttığı ortaya çıkmıştır. 

zerdeçal

Gizli şekere ve insülin direncine dur deyin!

İnsülin direnci ve halk arasında gizli şeker olarak bilinen prediyabet gibi rahatsızlar, doktor/diyetisyen ve ilaç kontrolünde olması gerekmektedir. Besin- ilaç etkileşimini dikkate alarak, beslenmenize ekleyeceğiniz zerdeçal ile rahatsızlığınızı kontrol altına almak mümkün olabilir. 
Zerdeçalın, zayıflamaya yardımcı olduğu gibi antioksidan, iltihap önleyici, hipoglisemik ve lipit düşürücü etkileri ile damar tıkanıklığı riskini de azalttığı belirtilmektedir.  

zerdeçal

Yararını daha da artırın

Yapılan çalışmalar, zerdeçal ve karabiberin beraber tüketilmesinin biyoyararlılığını artırdığını söylemektedir. Sizde yemeklerinize, zerdeçal ile birlikte karabiberi ekleyerek biyoyararlılığını ve emilimini arttırabilir, bu ikili ile yemeklerinize hem lezzet, hem de renk katarak sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Zerdeçal hakkında merak ettiklerinizi öğrenebilir miyiz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 26
  emoji
 • 11
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
Gamze Çehreli
Gamze Çehreli - 30/10/2017 18:14
Oldukça aydınlatıcı ve faydalı bir yazı. Aynı zamanda kullandığı dil ve anlatım tarzından ötürü Öykü Yıldırım’ı tebrik ederim. Nice inceleme ve bilgilendirme yazılarını okuma dileğiyle.
Başarılarının devamını dilerim.
Sevgiler.
Sinem Say
Sinem Say - 30/10/2017 16:03
Bu güzel ve detaylı anlatım için Sayın Öykü Yıldırım'a çok teşekkür ederim.
Meslek hayatında başarılar...
Onur Ogün Akbıyık
Onur Ogün Akbıyık - 30/10/2017 11:58
Uzun zamandır okuduğum en etkili ve en detaycı anlatım biçimine sahip bir bilgilendirme yazısı. Mesai harcayıp, emek gösteren araştırmacı stajyere teşekkür ederim. İlerleyen zamanda sorularımı cevaplamasını temenni ederim. Çok teşekkürler...
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html