Zehirli Ellere Dikkat!

2 dakika okuma süresi

Zehirli Ellere Dikkat!

'5 liralık eldivenler zehirliyor geri getirin' denildi, ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

Çin’den ithal edilen 28 bin 180 çift kışlık eldiven için "Geri getirin" ilanı verildi. Alınan numunelerin yapılan testlerinde, söz konusu eldivenlerde sağlığa zararlı boyar madde tespit edildi.

Eminönü Mercan’da faaliyet gösteren “Keskin Hediyelik Eşya Petrol İnşaat Tekstil Gıda Sanayi ve Dış Ticaret Limited” isimli şirket dün bir gazeteye ilan verdi. İlanda, 5 Ocak-20 Mart 2013 tarihleri arasında Mercan’daki şirket merkezlerinde satılan ürünlerin geri getirilmesi istendi. İlanda “Tebliğ kapsamında aşağıda ürün detayları verilen eşyalarda sağlığa zararlı boyar madde içerme riski olduğu tespit edilmiştir” denildi. Söz konusu ürünleri alan kişilerin satış belgeleri ile birlikte 15 gün içinde ilanda yer alan adreslerine getirmeleri istendi. İlanda, teslimin kargo ile de yapılabilineceği belirtildi. Ürün kodları ayrı-ayrı belirtilen eldivenlerin toplam sayısının 28 bin 180 çift olduğu bilgisi yer aldı.

"ELDİVENLERİ SATMADIK'

Şirket sahiplerinden Ercan Keskin, söz konusu ürünleri Çin’den ithal ettiklerini, aldıkları yerlerde yaptırdıkları testlerde sorun tespit edilemediğini öne sürdü. Keskin “Burada yanlış bir yöntem izleniyor. Biz malı ithal ettik, bizden gümrük vergisi alındı. Daha sonra yapılan testlerde bazı ürünlerde sağlığa zararlı boyar madde olduğu tespit edildiği bildirildi. 600 çift kadar eldiveni imha ettik. Ancak diğer eldivenler Merter’deki depomuzda duruyor. Bu ürünler satılmadı. Ancak tedbir amaçlı bu ilana çıkmamız istendi. Bu eldivenleri, ya aldığımız yere iade edeceğiz, ya da Rusya’ya satacağız" dedi.

"ELDİVENLER SATILMIŞ OLABİLİR"

İthal tekstil ürünlerinin sağlığa uygunluğuna ilişkin süreci ise kısa adı İTKİB olan İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri takip ediyor. Söz konusu firma ve eldivenlere ilişkin işlemleri takip eden İTKİB’den bir kaynak şunları söyledi: “Bu firmanın getirdiği ürünler incelemeye alındı. Ürünlerin bir kısmında sağlığa zararlı boyar madde bulundu ve imha ettirildi. Görevlilerimiz şirketin deposuna gitti. Depodaki ürünlerin kodu ile elimizdeki kayıtlar birbirine uymadı. Firma ise aynı ürünler olduğunu söyledi. Ancak firma kendilerine tanınan 2 aylık süreçte depodaki ürünlerin temiz olduğunu ispatlayamadı. Bu ürünlerin bir kısmı veya tamamı satılmış olabilir. Firma da, ürünlerinin temiz olduğunu ispatlayamayınca, biz de tüketiciyi bilgilendirme görevimiz gereği ilana çıkmasını istedik."

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı