YGS ve LYS Kalkıyor mu?

1 dakika okuma süresi

YGS ve LYS Kalkıyor mu?

YÖK tarafından yapılan açıklamaya göre üniversite sınavında büyük değişikliğe gidiliyor! Peki ya YGS ve LYS kalkıyor mu?

ÖSS, YGS, LYS sınavı derken sıradaki ne acaba? Buradan üniversite adaylarına duyurmak istiyoruz. YÖK üniversite giriş sınavında yine değişikliğe gidiyor.

YGS ve LYS sistemine göre 18 puan türünden üniversite tercihi yapılırken artık 4 puan türünden yapılacak. Konu bu kadar ilerlemişken merak edilen ise YGS ve LYS sınavlarının kesin kalkıp kalkmayacağı.

İşte üniversite sınavına dair tüm merak ettikleriniz Daha İyi Yaşam’da!

YGS ve LYS Sınav Sistemin Değişiyor

YÖK’ten yapılan açıklamaya göre Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı(YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı(LYS) kalkıyor yerine ise sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil puanlarıyla giriş yapılacak eski sistem geliyor.  Ancak baraj puan uygulamasına devam edilecek.

ygs

Üniversite Sıvanı Bir Hafta Sonu Bitecek

Üniversite sınav sisteminde yapılacak olan değişikliğe göre üniversite giriş sınavları bir hafta sonunda bitirilecek. Böylece üniversite sınavında YGS-LYS ayrımı olmayacak. Yeni üniversite giriş sınavında belli bölümlerde başarısı sırası uygulaması şartı aranacak. Ayrıca Türkçe ve matematik bu sınavın temel taşlarını oluşturacak.

YÖK başkanı YGS ve LYS sınav sisteminin çok uzun zamana yayıldığını, bu nedenle de lise öğrencilerinin başarısını olumsuz yönde etkilediği açıklamasında bulundu. Yeni geçilecek sınav sisteminin öğrencilerin stresini azaltacağı görüşünde. Sorular eskiden de olduğu gibi MEB müfredatına göre yapılacak.

YGS ve LYS’nin kalkması hakkında sizin düşünceleriniz neler?

Editörün Seçimi: AÖF Kayıt Yenileme Ne Zaman Başlıyor?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • 2
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html