Yeni Kimlik Kartı Başvuruları

2 dakika okuma süresi

Yeni Kimlik Kartı Başvuruları

Uzun zamandır gündemden düşmeyen yeni kimlikler için start verildi. İşte yeni kimlik kartı başvurularına dair tüm ayrıntılar..

2016 yılı ile birlikte hakkında çok konuşulan ve merak edilen çipli yeni kimliklerimize nihayet kavuşuyoruz. Ayrıca nasıl olduğunu ve ne gibi yenilikler olduğunu da oldukça merak ediyoruz sanırım. 2017 ile birlikte artık tüm illere dağıtılacağı açıklanmıştı. Çipli kimlik kartları 1 Ocak 2017'ye kadar pilot bölge seçilen 11 ilde 150 bin kişiye dağıtıldı.

Yeni kimlik kartları için başvurular son hızıyla başladı. Peki ya nereye başvuruluyor ve istenilen belgeler neler? Daha İyi Yaşam olarak tüm merak edilenleri araştırdık ve yazdık.

Yeni kimlik kartı başvuruları nasıl yapılıyor?

Yeni kimlik kartı başvuruları ilçe nüfus müdürlüğüne doğrudan ya da e-randevu alarak yapılıyor. Kişinin başvuruyu şahsen yapması gerekiyor. Ancak “benim vakit kaybedecek vaktim yok” diyorsanız e-randevu sistemiyle yapabiliyorsunuz. Randevunuzu "https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr" internet sitesinden ya da "Alo 199" çağrı merkezinden randevu alarak yapabiliyorsunuz.

Müracaatta bulunan kişilere nüfus müdürlüğü personelince; başvuru sahibinin T.C. kimlik numarası sorgulanarak, kimlik bilgileri ve en son aldığı nüfus cüzdanı veya kimlik kartı bilgisi kontrol ediliyor.

Yeni kimlik kartı başvurusu için gerekenler:

-Son 6 ay içinde çekilmiş fotoğraf (fotokopi ya da yazıcıdan çıkartılan fotoğraflar kabul edilmeyecek)

-Kimlik beyanı için nüfus cüzdanı

-Uluslararası aile cüzdanı, pasaport

-Sürücü belgesi

-Memur cüzdanı

-Avukat kimlik kartı

-Basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak.

Başvuru belgenizin bir nüshası size verilecek. Başvuracak kişiler 15 yaşından küçükse aileleriyle birlikte başvuru yapmaları gerekiyor.

E-kimlik randevusu nasıl alınır?

Yeni kimlik kartlarına yapılan yoğun ilgiden dolayı çareye e-randevu sisteminde bulan vatandaş kuruma gitmeden internet üzerinden başvurusunu gerçekleştirebiliyor. Belgelerini tamamlayan vatandaşlar randevu tarihinde kuruma giderek yeni kimlik kartları için resmi başvuruyu tamamlamış oluyor. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra başvuru sonrasında yeni kimlik kartlarınız için size şifre verilecek.Ve kartınız ikamet adresinize gönderilecek.

E-KİMLİK KARTI RANDEVUSU ALMAK İÇİN TIKLA

E- randevu almak için ekranda çıkan “randevu al” kısmına tıklayıp gerekli alanları dolduruyorsunuz.

Yeni kimlik kartı ücreti ne kadar?

Kimlik kartı ve değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 15 lira, kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 30 lira ödenecek.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 2
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html