Yeni Doğan Bebek Emzirme

2 dakika okuma süresi

Yeni Doğan Bebek Emzirme

Yeni doğan bebek emzirme dönemi anne adayları için heyecanlı olduğu kadar stresli bir süreci kapsar. Onların bu dönemi kolay atlatmaları birkaç yöntem yazdık.

Bebeğinizi emzirdiğiniz ilk dönemler tarifi olmayan özel anladır. Hayatınızın hiçbir döneminde bebeğinize bu kadar yakın olmazsınız. O nedenle bu özel anların keyfini çıkarın.

Her annenin sütü bebeği için tarifsiz bir besin değerine sahip olup bebeği tüm hastalıklardan korur. Bebeğinize verimli olabilmek için öncelikle emzirme konusunda araştırma yapmanız gerekebilir.

İşte bu noktada size yardımcı olacak yeni doğan bebek emzirme yöntemleri ve dikkat edilmesi gerekenler..

Bebek emzirmede dikkat edilecek ayrıntı

Sütünüz bebeğiniz doğmadan birkaç gün içinde gelir. Yani vücudunuzda bebeğiniz için yoğun bir hazırlık dönemi söz konusu. Bebeğinizi ilk emzireceğiniz süt ağız sütü olup bebeğinizin bağışıklık kazanmasını sağlar. Yeni doğan bebekler ilk süreçte saat başı emme ihtiyacı duyar ve zamanla bu miktar artar.

Yeni doğan bebek emzirme sürecinde dikkat etmeniz gereken birtakım şeyler vardır. Bunlardan en önemlisi ise yeni doğan bebeklerde yaşanan boğulma sorunlarının önüne geçmek. Bebeğinizi emzirmek kadar güvenli yatış pozisyonları sağlamak da önemli.

Bebek emzirildikten sonra çok yumuşak olmayan sert bir yatakta ve düz bir şekilde yatırılması gerekiyor. Böylece bebek kusma durumunda kafasını sağa ve sola çevirerek kendisini koruyabilir. Bebeğiniz ilk 6 ay yoğun olarak kusacağı için bu güvenli yatış pozisyonuna dikkat edin. Dikkat edilmesi gereken diğer konu ise bebeğin emzirildikten sonra hemen yatırılmaması gerektiği. Bebeğinizi emzirdikten sonra önce gazını çıkarın daha sonra yatırın.

Yeni Doğan Bebek Emzirme Yöntemleri

Bebek emzirme yöntemleri çeşitlilik gösterse de yaygın olarak 4 pozisyon kullanılıyor. 

Bebek emzirmede kucaklama yöntemi

Öncelikle kendinize oturmak için bir yer belirleyin. Oturduktan sonra dizinizin üstüne yastık koyun ve bebeğinizi kucağınıza yatırın. Kolunuzu bebeğin baş kısmının altına getirip yüzünü de memenize doğru getirerek bebeğinizi kucaklayın. İsterseniz ayağınızın altına yastık koyun. Bu şekilde bebeğiniz daha rahat emecek. Bu yöntem normal doğum yapan anneler için daha uygun.

Bebek emzirmede ters kucaklama yöntemi

Bu yöntemde bebeğinizi ters bir şekilde tutuyor ,bebeğinizi emzirirken kolunuz değil de avuç içiniz bebeğinizin kafasında yer alıyor. 

Bebek emzirmede koltukaltı yöntemi

Bu yöntemle bebeğinizi koltuğunuzun altında tutuyorsunuz. Bu pozisyonda yastık kullanırsanız bebeğinizi daha iyi kavrarsınız. Bir elinizi bebeğin başının altına diğerini ise yastığın üzerine uzatın. Bu yöntem sezaryanla doğum yapmış anneler için daha uygun.

Yatarak emzirme Yöntemi

Eğer bu pozisyonda bebek emzirecekseniz eşinizden arkanıza yastık desteği koymasını isteyin. Bebek anneye dönük şekilde ve yan yatar pozisyonda olur.

Sizin tercih ettiğiniz bebek emzirme yöntemi nedir?

Kordon Kanı Saklanmalı mı?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html