Yeni Annelerin Yüzde 10'u Canavar!

1 dakika okuma süresi

Yeni Annelerin Yüzde 10'u Canavar!

Araştırmalara göre en tehlikeli sürücüler, annelerimiz!

Bu uyarı tabelası yetmez. Bunun yetersiz kaldığı yapılan araştırmalar sonucunda da ortaya çıktı. Araştırmalar, en tehlikeli şoförlerin yeni anneler olduğunu gösteriyor. Uykusuz kalmalarının yanı sıra, başka trafik kusurları yeni anneleri trafik canavarı haline getiriyor, üstelik bebekleri araçtayken...

Amerikan Bebek ve Çocuk Güvenliği kurumunun araştırmasına göre, kadınlar doğumdan sonra dikkatsiz olduklarını kabul ediyorlar. İstatistikleri göre, annelerin yüzde 10'u trafik kazası yaşadı. Araştırmaya göre, yeni annelerin arabada çocukları da varken yaptıkları dikkatsiz davranışlar ciddi sorun oluşturuyor. Yeni doğum yapan kadınların, uykusuz gece geçirmeleri de bu dikkatsizlikte büyük etken. Yeni doğum yapan anne, ortalama ancak 5 saat uyuyabiliyor ve uykusu da sürekli kesintiye uğruyor.

MESAJ ATIYOR, KONUŞUYOR

Bebeklerini arka koltuktayken araba kullanan her 4 yeni anneden üçü, cep telefonu kullanıyor, mesaj atıyor, mesajları okumaya çalışıyor. Normal şoförlerin ilgisini de dağıtan bu hareketler, yeni annelerin daha fazla kaza riski yaşamasına ve yaşatmasına neden oluyor. Araştırmaya göre, yeni annelerin neredeyse yüzde 10'u, araçta bebekleri de varken kaza geçirdi. Bu oran normal sürücülerin tam üç katı daha fazla.

TELEFONLA KONUŞMAYIN

Uzmanlar, tüm şoförlerin yanı sıra, yeni annelere araba kullanırken cep telefonundan uzak durmalarını öneriyor. Araştırmaya göre, yeni annelerin yüzde 78'i telefonla konuşurken, yüzde 28'i mesaj okuma ve yazmayla uğraşıyor. Uzmanlar, çocukların ağlamaları veya başka isteklerinin ortaya çıkmasının da sürekli annelerin ilgisini dağıttığını belirtirken, bebeklerin mümkünse evde kalmalarını veya bir arkadaşlarından yardım istemelerini de öneriyor.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı