Yeni Annelere Öneriler!

2 dakika okuma süresi

Yeni Annelere Öneriler!

Daha İyi Yaşam olarak yeni anne adaylarına klavuz niteliğinde yazı düzenledik. İşte yeni annelerin bilmesi gerekenler..

Aylardır heyecanlı bekleyiş sona erdi ve anne oldunuz. Artık bebek gibi ayrı bir sorumluluğunuz var ve ne yapacağınıza dair pek bir bilginiz yoksa yazımıza bir göz atın deriz. Bebek bakımı konusunda telaş yapabilirsiniz ama telaşa kapılmayın hemen.

 Annelik önce sakin olmayı gerektirir ki bebeğinize daha doğru şekilde bakabilirsiniz. Bebek bakımı konusunda doğumdan önce okumadığınız kitap izlemediğiniz video kalmamıştır belki ama bir anda bebek kucağınıza verildiğinde ister istemez endişelenebilirsiniz.  

İşte yeni annelerin mutlaka bilmesi gerekenler:

Saat başı emzirin

Anne sütünün artması ve daha sonra azalma problemi yaşamamak için yeni anne olan birinin bebeğini ilk dört saat içinde her saat başı emzirmeye başlaması gereklidir. Hatta ilk emzirme  doğumdan en geç 1 saat içinde olmalıdır. Bunun dışında bebeğinizi günde 10-12 kez emzirmeye özen gösterin. Bebeğiniz emme mantığına alıştığında ağlayarak size acıktığını belli edecektir.

Gaz sancısı olmasını gözlemleyin

Çoğu anne gaz sancısı olan bebeklerde bir sorun olduğunu düşünür. Ancak gaz sancısı bazı rahatsızlıklar dışında bebeğin sağlıklı olduğunu gösterir. Gaz sancıları doğumdan yaklaşık 2-3 hafta sonra ortaya çıkar ve 8-9 aylıkken en yoğun şeklini alır. Bebek 3. Ayını doldurduğunda gaz sancılarının etkisi azalır. 

Göbeği düşene kadar temizlikte titiz olun

Bir bebeğin göbeği 7-14 gün içinde düşer. Bu süreçte bebeğin göbek çevresini ayrı bir itinayla temizleyin.  Kuru olmasına özen gösterin. Düştüğü anda hafif kanama görülebilir bu sizi korkutmasın normaldir.

Banyo yaptırmayı rutinleştirin

Banyo çocuk uykusuyla aynı orantılıdır. Bebek banyo yaptığında daha rahat ve sorunsuz uyur. Bebeğinizi her gün yıkamak zorunlu değildir ancak düzenli yıkanan bebek sağlığı açısından önemlidir.

Kullandığınız kremlere dikkat edin

Bebeğinize her banyo sonrasında krem tarzı şeyler sürmenize gerek yok. Çünkü sürekli krem sürülen bebeklerde ufak siğiller çıkmaktadır. Bu da bebeği rahatsız eder. Kremleri bebeğinizin cildi kuruduğunda ve çatladığında kullanırsanız daha iyi olacaktır.

Haftada bir kabızlık kontrolü

Bebeğiniz haftada bir defa sıvı şekilde kakasını yapıyorsa kabızlık belirtisi yok demektir. Yani endişe yapmanıza gerek yoktur.  Bebeğin 3-4 günde bir hatta haftada bir kaka yapması kabız olduğu anlamına gelmez. Bebeğimin kabız olup olmadığını nasıl anlarım diyorsanız yazımıza bir göz atın deriz:

Bebeklerde Kabızlık Belirtileri

Çok fazla giydirmeyin

Bebeğiniz yeni doğdu diye sakın kıyafete boğmayın. Bebeğinizin kıyafeti sizin giydiğinizden bir kat fazla olması yeterlidir. Bebeği çok giydirdiğinizde burnu tıkanır.

Yastık kullanmayın

Bebeğinizi uyuttuktan sonra yattığı yerde yastık olmamalı. Düze yerde yatması daha sağlıklıdır. Yattığı yer çok yumuşak olmasın ve pamuktan seçilmiş bir şilteden olsun. Bebek bakımı için sizin önerileriniz nedir?

Bebeği Eve Getirme Hazırlıkları

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 3
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html