Yaza Cildinizi Tazeleyerek Girin!

2 dakika okuma süresi

Yaza Cildinizi Tazeleyerek Girin!

Yaz sıcaklarından korumak için cildinize bakım yapın, önleminizi alın.

Yaz geldi, güneş yüzünü daha fazla göstermeye başladı! Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber herkesin hayali doyasıya güneşlenmek. Ancak güneşin tadını çıkartırken, cildimizde oluşan lekeler ve nem kaybı çoğu zaman keyfimizi kaçırıyor.

Yaz mevsimi, cilt ve ayrıca saçlarımız için zor bir dönem. Kış aylarında hasret kaldığınız güneşin tadını çıkarmadan önce soğuk havanın etkisiyle yıpranan cildiniz için gerekli hazırlıkların yapılması önem taşıyor. Şayet gereken bakımı yapmazsanız, güneşin zararlı ışınları, cildin erken yaşlanmasına neden olabilir. Ayrıca havuz ve deniz suyu da cildin nemini kaybetmesine neden olabilir. Saç da nemini kaybedebilir ve kolayca elektriklenebilir.

Yaza sağlıklı bir ciltle girmek için bu dönemde bakım yapmalısınız.

Güneşten doğru faydalanın

Güneş ışınları, insan sağlığı için faydalı ve gerekli olsa da güneşten doğru faydalanılmalıdır. Zararlı güneş ışınlarına kronik olarak maruz kalmak ciltte nem kaybıyla birlikte kırışıklık ve lekelenmelere neden olabilmektedir. Ayrıca deri kanseri riskini artırdığının da altı çizilmelidir.

Güneş ışınlarının en zararlı olduğu zaman dilimi 10:00-15:00 saatleri arasında güneşlenmekten kaçınılmalıdır. Günlük güneş koruyucular kullanılmalı, bunun yanında güneş gözlüğü, şapka gibi korunma yolları sağlanmalıdır. Solaryumdan kaçınılmalıdır.

Kullanılan güneş koruyucuların UVA ve UVB korumalı, suya ve terlemeye karşı dirençli olması gerektiği unutulmamalıdır.

Cildinizin kurumasını engelleyebilirsiniz

Güneşli havalarda cildin nemlendirilmesi gerekir. Ancak denize ya da havuza girdiğimiz daha sıcak havalarda cildin nem ihtiyacını artmaktadır. Bu nedenle cildin nemlendirilmesi aksatılmamalıdır.

Saçlarınız ışıltısını kaybetmesin!

Güneş ışınları saçları da yıpratabilmektedir. Güneş ışınları, saçın kuru ve mat görünmesine yol açabilmektedir.

Güneş ışınlarının zararlarından korunmak için, dışarı çıkarken bir şapka ya da bandana kullanılabilir. Bunun yanında saçı besleyen maskeler, UV filtreleri ve antioksidan içeren ürünler kullanılabilir.

Kavun, çilek ve maydanoz tüketin

Cilt için doğal koruyucu görevi gören besinleri de tüketmeliyiz. Kavun, şeftali, havuç, kayısı, marul, brokoli gibi meyve ve sebzelerde bulunan karotenoidler; maydanoz, çilek, limon, semizotu gibi meyve ve sebzelerde bulunan C vitamini; yeşil yapraklı sebzelerde bulunan lutein, balık yağında bulunan omega 3 ile E vitamini içeren besinlerin tüketilmesi cilt için oldukça faydalıdır.

(Kaynak : cosmopolitanturkiye.com)

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html