Yaşlılık Dönemi Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

2 dakika okuma süresi

Yaşlılık Dönemi Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Yaşlılık dönemi beslenmesinde dikkat edilmesi gereken durumları Daha İyi Yaşam sizler için derledi!

YAŞLILIK DÖNEMİ BESLENMESİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

Yaşlanma, doğup büyümek kadar doğal bir süreçtir. Bir çok insan yaşlanma fikrini duydukları anda bile tüylerinin ürperdiğini hissedersiniz. Bunun sebebi eskisi kadar aktif ve sağlıklı olamama korkusu, cilt hücrelerinin yıpranması ile birlikte kırışıklıkların artması ve mental açıdan yetersiz kalmak istenilmemesinden kaynaklıdır. Oysa ki tüm bunlardan sağlıklı beslenme ve doğru fiziksel aktiviteyle korunabiliriz. Yaşınız ilerlese de dinç, sağlıklı ve enerjik görünmeyi kim istemez? O zaman bu süreçte nasıl beslenmeliyiz inceleyelim.

Su Tüketimi En Önemlisi

Vücudumuzda suyun etkileri şu şekilde sıralanabilir; beynin %75' i sudan oluşur, kemiklerin %22' si sudan oluşur, akciğerleri nemlendirerek solunumu kolaylaştırır, hücrelere besin öğeleri ve oksijenin taşınmasında yardımcıdır ve eklemleri koruyup yastık görevi görür. Ayrıca yeterli miktarda su tüketimi cildin elastikiyetini kaybetmesini önler. Böylece kırışıklıklar da daha az oluşur. Yeterli miktarın ne olduğunu nasıl bileceğiz diye sorarsanız kilogram başına 30 ml olarak belirleniyor. En az tüketimin miktarı 1.5 litre olması önerilmektedir.

D Vitamini ve Kalsiyum Alımı

Yaşlanan deride D vitamini öncüsünün azalması ve yaşlıların güneşte geçirdiği vakit de az olduğu için D vitamini sentezi sınırlıdır. D vitamini takviyesi tek başına yeterli olmadığı için kalsiyumla desteklendiği zaman daha etkili sonuç alındığı görülmüştür. D vitamini ve kalsiyumun neden bu kadar önemli olduğuna gelecek olursak kemikleri sağlamlaştırmak için olmazsa olmazımızdır. Yaşlılarda kırıkların iyileşme süresinin uzun olmasının sebeplerinden biri de D vitamini ve kalsiyumun eksikliğidir.

A, C, E Vitaminleri ve Antioksidanların Düzenli Alımı

Bu vitaminler ve antioksidanlar Alzheimer, demans ve yaşa bağlı göz hastalıklarını azaltabileceğini yapılan çalışmalarla gösterilmiştir. Kullanımda dozunun çok önemli olduğunu belirtmek isterim. Besin kaynaklı aldığınız zaman çok sorun olmaz fakat suplament olarak tüketiminde mutlaka doktorunuz veya diyetisyeninize danışınız.

Sağlıklı beslenmeyi öğrendikten sonra yaşlanmaktan hala korkuyor musunuz?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 31
  emoji
 • 3
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html