Yaşlara Göre Cinsel Yaşam

2 dakika okuma süresi

Yaşlara Göre Cinsel Yaşam

Hangi yaşlarda cinsellik artıyor ya da azalıyor cinsel sağlıkla ilgili tüm ayrıntılar Daha İyi Yaşam’da

Yıllardır süren “cinselliğin yaşı” tartışmaları uzmanların görüşleriyle açıklık kazandı. Yapılan açıklamalara göre cinselliğin altın çağı bakın hangi yaştaymış.

Genel olarak incelendiğinde libido kadınlarda 35 yaşına kadar artıyor, 45 yaşına kadar sabit kalıyor. Ancak kadın sağlığı normal olduğu şartlarda daha uzun zamana kadar cinsel isteklilik devam edebiliyor. Erkeklerde ise libidonun doruğa çıktığı yaşlar 20-30 yaşları arasındadır.

İşte kadınların ve erkeklerin yaşlara göre cinsel haz dağılımı:

20’Lİ YAŞLARDA CİNSELLİK (30'A KADAR)

20’li yaşlar genel olarak evliliklerin gerçekleştiği yaşlar olduğu için cinselliğin en yoğun olduğu dönemlerdir. Bu yaştakiler için neredeyse olmazsa olmaz bir alandır. Bu dönemde ailede eğer cinselliğe karşı önyargı varsa kadınlarda vajinismus erkeklerde ise boşalma bozuklukları yaşanıyor.

30’LU YAŞLARDA CİNSELLİK (40'A KADAR)

30’lu yaşlar için cinselliğin altın çağı diyebiliriz. Çünkü cinsel uyarıcılık ve çekicilik unsuru bu yaşlarda ortaya çıkıyor. Bu dönemde çok hareketli olan cinsel yaşam hamilelik nedeniyle çok uzun sürmeyebilir. Ayrıca doğum süreci ve sonrasında yaşanan hormonal değişimler nedeniyle cinsel yaşam eski formunda kalmıyor.

40’LI YAŞLARDA CİNSEL YAŞAM (50'YE KADAR)

Doğumların yaşanma sürecinin geçtiği dönemler olduğundan dolayı cinsel yaşam olumsuz şekilde etkilenir.  Emzirme döneminden geçen anne hormonlardan kaynaklı olarak cinselliğe karşı ilgisi azalır. Bu dönem ruhsal çatışmalar evresi olarak ta isimlendirilir. Doğum yaşayan kadın vajinasında incelmeler meydana geldiği için cinsel ilişki yaşarken ağrı ve acı hissedebilir. Bu durumda kadındaki cinsel isteği azaltmada büyük rol oynar. Erkekler ise bu dönemde cinselliğin önemli dönüm noktasında olduğunu düşünürler. Bu yaş grubundaki erkeklerin en büyük hayali genç bir kadınla cinsellik yaşamaktır.

50’Lİ YAŞLARDA CİNSEL YAŞAM (60'A KADAR)

50’li yaşam cinsel yaşamın artık ihtişamını kaybettiği bir dönemdir. Kadınlarda ortaya çıkan menopozla birlikte vajinal incelmeler, ıslanma problemi, meme ve vajinada geç uyarılma gibi bir takım sorunlar ortaya çıkar. Erkekler ise bu dönemde testesteron hormonlarında genel bir düşüş yaşanır.

Evlilik ve Cinsel Yaşam

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • 1
    emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html