Yaş grubuna göre beslenme

1 dakika okuma süresi

Yaş grubuna göre beslenme

Daha iyi bir yaşam için sizlere yaş gruplarına göre beslenme kriterlerini yazdık!

Yaş grubuna göre beslenme detaylarını öğrenerek daha sağlıklı yaşayabilirsiniz. Daha İyi Yaşam olarak yazdığımız içeriğimize birlikte göz atalım.

Yaş grubuna göre beslenme

0-1 yaş beslenmesi: Yaş gruplarına göre doğru beslenmeye baktığımızda bebeklerde ilk 6 ay anne sütü çok önemli. 6 aydan sonra ise ek besinlere geçilebilir. Ancak daha sağlıklı bir bebek için 2 yaşına kadar anne sütü devam etmeli.

1-6 yaş beslenmesi: Bu yaş grubunda büyüme ve gelişme ön planda olduğu için kalsiyum ağırlıklı bir beslenme sürecinden oluşmalı.

beslenme

6-12 yaş beslenmesi: Bu dönemde demir içeren besinlerin tüketilmesi gerekir. Kırmızı et, yumurta ve tahıl grubunun özellikle tüketilmeli. Ayrıca protein ağırlıklı beslenme de ihmal edilmemeli.

12-18 yaş beslenmesi: Bu yaş grubundaki kişilerin ağırlıklı olarak kahvaltı yapması gerekir. Yapılan araştırmalara göre kahvaltı yapan bireyler yapmayanlara göre daha başarılı.

18-30 yaş beslenmesi: Hücrelerin sağlıklı bir şekilde üretülmesi ve yenilenmesi için folik asit takviyesinin alınması gerekir. Ayrıca antioksidan içeren besinlerinde beslenme şekline eklenmesi gerekir.

beslenme

30-50 yaş beslenmesi: Bu yaşlarda kansere yakalanma riski arttığından dolayı lifli besinlerin sık tüketilmeli. Omega-3 vitamin grubunu da beslenmenize dahil ederek vücudun enerji üretimine katkıda bulunulmalı.

50 yaş üstü beslenme: Zayıflayan kemikler için kalsiyum bu dönemde olmazsa olmazlar arasında. Günde 2-3 bardak süt içilmeli ve de çinko, D vitamini, B12 vitaminleri de eksik olmamalı.

Yaş gruplarına göre beslenme için sizin önerileriniz neler?

En Çok Okunan: Kalp Hastalarına Yaz İçin Beslenme Önerileri

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/coldprocess-teknigi-ile-dogal-zeytinyagli-sabun-yapimi-12662.html