Yalnızlığımı Yerim.

3 dakika okuma süresi

Yalnızlığımı Yerim.

Biraz düşündük ve yazdık.. Daha İyi Yaşam'la sohbete var mısınız?

Bir süredir yalnız yaş almak, küçük bir evde, az eşyalı bir salonda, büyük ve ortopedik bir yatakta yalnız yaşlanmak üzerine düşünüyorum. Yalnız uyumak, yalnız uyanmak, yalnız yemek üzerine. Her yer bunca kalabalıkken üstelik.

Geçtiğimiz hafta sonu yurt dışından bizi ve ailesini ziyarete gelen çeyrek asırlık dostum ve yine İstanbul’da yaşayan çok sevdiğim diğer bir dostumla çok keyifli iki gün geçirdik. Pazar geçesi müziğimiz ve biralarımız eşliğinde esprileri ardı ardına sıralayıp, birbirimizle uğraşıp gülerken konu kendiliğinden yalnız yaşamak ve dolayısıyla acımasızca geçen zaman içerisinde yalnız yaşlanmak üzerine geldi. Sanıyorum çok fazla dillendirmesek de pek çoğumuzun etraflıca düşündüğü bir konu yalnızlık; belki de etraflıca hissettiği demek daha yerinde olacak. Gittiğimiz barlarda, beklediğimiz duraklarda, trafikte yavaş yavaş ilerlerken, caddelerde tüm şıklığımızla salınırken, onca kalabalığa rağmen bir an aklımıza düşüveren.

‘Yalnızlık Allah’a mahsus’ cümlesini mutlaka hepimiz birçok kez duyduk. Şarkılarda, kitaplarda, şiirler de, kendimizi çok yalnız hissettiğimiz bir zamanda daha iyi hissedelim diye çevremizdeki insanların sesinde. Kim bilir belki de yalnızlığını hiç sevmemiş, yalnızlığını hiç aydınlatamamış birinin ortaya attığı bir kandırmaca cümlesidir yüzyıllardan önce! Pazar gecesi benim yalnızlarla konuşurken İstanbul’da ki yalnız dedi ki ‘ben yalnız yaşamayı seviyorum, bana sağladığı kendine haslık hissinden hoşlanıyorum’  kesinlikle haklı bazen yalnız olmak, yalnız nefes almak istiyor insanoğlu. Sonra devam etti ‘bu saatten sonra eğer evimi biriyle paylaşacaksam bu kişi âşık olduğum sevdiğim kişi olmalı’ dedi. Bu cümle önemli.

Diğer dostum da ilerleyen zamanlarda, yani ileri yaşlarında yalnız yaşamak istemediğinden bahsetti. Sonuç da hiçbirimiz yalnız yaşamak, yapayalnız yaşlanmak istemiyoruz ama bazı zamanlarda ‘yalnız kalmak’ istiyoruz ve o zamanları kimseyle paylaşmaya hazır değiliz. Aslında bizler yalnızlığımızı ve o anlarda kendimizle yüzleşmeyi seviyoruz. Neresinden bakarsanız bakın hepimiz benciliz! Zaman zaman yalnız kalmayı isteyen ve o anlarda yalnızlığı seven bizler bu zamanın uzaması halinde birden kendi yalnızlığımızla kavgaya tutuşuyoruz;  sanıyorum bu kavgadan ‘yapayalnız’ çıkacağımızı bildiğimiz için çoğu zaman yanımızda birini istiyor, onunla uyumak, onunla uyanmak, onunla aynı mutfakta aynı ocakta pişmek pişirmek, aynı sofrada yemek yemek istiyoruz. Yalnızlıktan değil, fakat ‘yapayalnız’ kalmaktan korkuyoruz. Yalnızlığımızda kendimizle baş başa olduğumuzu, o büyük ve kanlı kavgayı kendimizle yaptığımızı biliyoruz çünkü. Kendimizi inceltmek içimizde ki beni uzaklaştırmak istemiyoruz. Biliyoruz ki ‘yalnızlık’ doğarken başlıyor. Günler, haftalar, yıllar geçtikçe bazılarımız kendi isteğimizle yalnızlığa kapıları açıyoruz bazılarımız yalnızlığın olduğu odaya zorla sürükleniyor, oraya kilitleniyor ve yapa yalnızlaştırılıyoruz.       

Yaşam oyununa yalnız başladık, büyüdükçe bu eğlenceli oyunu acımasız bir savaş oyununa dönüştürenler oldu; yılmadık. Öldüğümüz anda yalnız olacağız, o tabut iki kişilik değil! Arkamızdan bizi hiç tanımayanlar bile imam efendi sorduğunda hep bir ağızdan bizi iyi bilecekler. Biz tabutun içinden ‘yalancılar’ diyeceğiz. Demem o ki bizler zaten yalnızız ve bu dert değil, bu üzüntü verecek bir his değil en azından benim için; yalnızlığımı seviyorum, ona alışkınım ama yapayalnızlığı hiç yaşamadım yaşamaya da niyetim yok. Yapayalnız olan milyonlarca insan içinse üzgünüm. Biliyorum ki o tabutun içinde sıkılırken yapayalnız olmadığımı bileceğim ailem, dostlarım, arkadaşlarım beni gerçekten iyi bilecekler; o cami avlusunda beni yapa yalnızlaştırmaya çalışanlarında olduğunu göreceğim ama önemsemeyeceğim.

Yalnızlık sadece Allah’a mahsus değil kanımca. İşte tam o nokta da ince bir çizgi, varla yok arasında. Yalnız kaldığınızda kendinizi hadsizce Tanrılaştıranlardan mısınız? Yani demem o ki hayatta kimseye ihtiyacım yok, bir ben de yok benden içeri diyen ‘yapayalnızlardan’ mısınız? Yoksa yalnız kaldıkça içinizde var olan Tanrıyı ortaya çıkarıp alıp onu karşınıza onunla konuşan, konuştukça çoğalan, hafifleyen ve o yalnızlık halinden sonra daha dik, daha güçlü, daha huzurlu nefes alıp vermeye devam edenlerden misiniz? Yalnız kalmaktan korkmayın.

Edgar Allan Poe dayımın dediği gibi "yalnızlık güzeldir ama yanınızda yalnızlığın ne kadar güzel olduğunu söyleyebileceğiniz biri varsa"

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı