Vücudunuza Eziyet Etmeyin!

1 dakika okuma süresi

Vücudunuza Eziyet Etmeyin!

Yaz ayları yaklaşıyor. Spor ve diyet yaparken vücudunuza eziyet etmeyin!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kilo vermek için uğraşanların sayısı bir hayli artıyor. Peki yanlış egzersiz ve diyet yapmanın zararlarını biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam sizler için derledi.

Dikkat Edin!

Hızlı kilo vermek için besin takviyesi yapanlar ve sağlıksız ağır diyet yapanların sayısı bir hayli artışta. Uzmanlar bunun yanlış olduğunu ve vücudunuza eziyet ettiğinizi dile getirse de kişiler vazgeçmiyor. Birkaç ay egzersiz yapmayarak vücudu ısındırmadan, birden bire spora başlamak; ağır tempolu ve omurgaya yüklenecek şekilde, yanlış seçilmiş sporlar yapmak; bel ve boyun fıtıklarını tetikliyor. Bir anda başlanan ağır antremanlardan kaçınmak gerekiyor. Çünkü vücuda ani ve ağır yüklenildiğinde bel zorlaması, omurga ağrıları, kas yorgunlukları, fıtık, sinir sıkışmaları gibi bir çok hastalığa neden oluyor. Ani verilen kilolar ise çatlaklara ve selülitlere yol açıyor.

Antrenör Yardımıyla Spor, Uzman Yardımıyla Diyet

Spor yaparken yapacağınız ani bir hareketle vücudunuzu sakatlayabilirsiniz. Bu yüzden bir spor antrenörü ile çalışmanızda fayda var. Ağır sporların yol açtığı küçük travmaların birikimi, bel fıtığı ve DİSK problemlerini tetiklediği için faset sendromuna dahi sebebiyet veriyor. Bel problemleri, bacakları hareket ettirirken zorlanma, bacaklarda uyuşma, karıncalanma, his kaybı yaşanmasına neden oluyor. Spora başlamadan önce bir doktora danışarak yapacağınız spora uygunluğunuzu öğrenebilirsiniz.

Vücut Dostu: Pilates

Pilates, ham vücudün esnemesine ve fitleşmesine yardımcı bir spor. Bu yüzden ağır sporlar yapacaklara önceden pilates yapmaları öneriliyor. Vücudun doğru hızlandırılması, (posture) kasların eşit kullanımı ve yapılandırılması temel prensibi ile etkin sonuca ulaşmak için pilates’le birlikte yoga da fayda sağlıyor. 

Pilates Nedir ve Kimler Pilates Yapabilir?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/el-temizleyici-nasil-yapilir-12664.html