“Vincent’ı Sevmek” 29 Aralık’ta Vizyonda

1 dakika okuma süresi

“Vincent’ı Sevmek” 29 Aralık’ta Vizyonda

Dünyaca ünlü Hollandalı ressam Vincent Van Gogh’un hayatını ve gizemli ölümünü konu alan animasyon filmi “Vincent’ı Sevmek” 29 Aralık’ta vizyona giriyor.

İlk uzun metrajlı animasyon filmi

“Vincent’ı Sevmek” (orijinal adıyla “Loving Vincent”) tamamen resimler kullanılarak çekilen ilk uzun metrajlı animasyon filmi niteliği taşıyor. Animasyonun başka bir özelliği ise Van Gogh’un fırça darbeleri kullanılarak çizilmiş resimlerden oluşması.

“Vincent’ı Sevmek” çekiminde 100 ressam tarafından yapılan 65 bin yağlı boya resim kullanmış. Film, Paws yöntemiyle çekilmiş. Paws, resim veya boyama sanatı kullanılarak ortaya çıkarılan animasyon olarak biliniyor.

Senaryosunu Dorota Kobiela ve Hugh Welchman’ın yazdığı “Vincent’ı Sevmek”in yönetmen koltuğunda da aynı isimler var. Kobiela ve Welchman “Vincent’ı Sevmek”i kurgularken ünlü ressamın mektuplarından yararlanmış. Filmin yapımcılığını ise Breakthru ve Trademark Films üstlenmiş.

“Vincent’ı Sevmek” seslendirmesinde Douglas Booth, Chris O'Dowd, Saoirse Ronan gibi ünlü oyuncular yer almış.

“Vincent’ı Sevmek” filmini izledikten sonra Van Gogh’un hayatına yakın kadraj göz atmak isteyebilirsiniz. Size ünlü ressamın hayatına dair ilginizi çekecek minik ipuçları verelim.

Van Gogh’un hayatına kısa bir bakış

1853 yılında doğan ve resim yapmaya 27 yaşında başlayan Van Gogh, bütün eserlerini (900 resim ve 1100 adet çizim) hayatının son 10 yılında verdi. Yaşadığı 37 yıl süresince hiçbir eserini satamadı. Tanınması ise ölümünden 11 yıl sonraya denk gelir.

Kendine özgü fırça darbeleriyle ve boyayı direkt tuvale sıkarak kullandığı teknikle 20.yüzyıla farklı bir sanat boyutu kazandırdı. Kısacık yaşamı boyunca huzursuzluk ve acı çeken Van Gogh depresyondan kurtulamadı. Resim yapmak onun için bir terapiydi adeta. Yaşadığı  çalkantıları eserlerinde hissetmemek imkansızdır.

Van Gogh’un hayatına ilk adımı atmak için “Vincent’ı Sevmek” iyi bir tercih olabilir. İyi seyirler!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • 2
    emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html