Yumurta Toplama İşlemi Nasıl Yapılıyor, Ağrı Oluyor mu?

Yumurta Toplama İşlemi Nasıl Yapılıyor, Ağrı Oluyor mu, Ne kadar sürüyor?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru ALPER'e Yumurta toplama işleminin nasıl yapıldığını sorduk, bu işlem tam olarak ne kadar sürmekte, herhangi bir ağrı oluyor mu oluyorsa ne derece olamakta tüm bu soruların cevaplarını Daha İyi Yaşam TV için yanıtladı. 

Yumurta toplama işlemi vajinal yoldan yapılıyor. Muayenede kullanılan vajinal ultrason probuna özel bir adaptör sayesinde bir iğne takmaktayız ve bu şekilde yumurtalar toplanmaktadır. Ultrason ile her yumurtalığın içine girilerek foliküler yapılar tek tek aspire edilmektedir. Ve folikül içindeki sıvıyı yumurta varlığını araştırmak için laboratuvara gönderiyoruz böylece laboratuvar da embriyolog tarafından içine yumurta olup olmadığı tespit edilmektedir. 

İşlem tam olarak bu şekilde ilerliyor tabi ki süresi içindeki yumurta sayısına bağlı olarak değişir. Bu süre ne kadar yumurta varsa o kadar uzamaktadır. sürenin ortalama 10-15 dk sürdü bir işlemdir diyebiliriz. 

Genellikle hastalarımız tarafında sedasyon altında yapılabilir ya da lokal anestezi kullanıldığında da rahatlıkla hastalarımız tarafından iyi tolere edilebiliyor. Bir tavsiye olarak söylemekte yarar var sanırım eğer çok sayıda yumurtanız varsa, ağrı eşiğiniz düşükse ya da doktorunuz tarafında bir yumurtalığınızın ulaşmak açısından, anatomik açıdan zor bir yerde olduğunu ve ağrılı olacağını belirtmişse genel anestezi almaktan çekinmeyin. Genel anestezi almak hem sizin için hem de doktorunuz için daha rahat olacaktır. Bu yüzden doktorunuzun uygun gördüğü yöntemin uygulanmasında yarar var. 

Tüp bebek tedavisi ile ilgili merak ettiğiniz tüm bilgileri diğer videolarımızdan edinebilirsiniz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru ALPER merak edilen tüm soruların cevaplarını Daha İyi Yaşam TV için yanıtladı.

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı