Vajinal Hijyen Nasıl Yapılır?

Vajinal hijyeninizi en doğru şekilde yapmak istiyorsanız videomuzu izleyebilirsiniz!

Vücut bakımı diyoruz, saç bakımı diyoruz, tırnak bakımı diyoruz ama kadında bir o kadar önemli olan da vajinal hijyen, vajinal bakım. Neden? Çünkü vajina hassas bir bölge ve birçok mikroorganizmaya da ev sahipliği yapıyor.

Ve herhangi bir şekilde vajinal bakımda yaptığımız yanlışlıklar sonucu vajinal enfeksiyonlara yatkınlık artıyor. O yüzden bu bölge çok farklı olduğu için temizliğinde de bakımında da farklı davranmak gerekiyor.

vajinal

Vajinal Hijyen Nasıl Yapılır?

Vajinal hijyen için en başında alacağımız basit önlemleri sayarsak eğer;

Taharetlenmede yaptığımız yanlışlar. Arkadan öne yapacağımız bir taharetlenme veya vajinal temizlik makattaki bakterileri vajinaya taşımaya sebep olur. Bu da vajinal enfeksiyona neden olur.

Sentetik iç çamaşırları giymek, hava almayan iç çamaşırları giymek ve çok dar sıkı pantolonlar giymek. Bunlar olursa eğer yine aynı şekilde nem ortamı oluşacak ve vajinadaki PH değeri değişecek ve zararlı bakterilerin oluşmasına ortam sağlayacak. Bu nedenle vajinal hijyeni sağlarken öncelikle hava alan pamuklu iç çamaşırları tercih etmeliyiz.

O bölgenin nemli ve ıslak kalmaması için çabalamalıyız. Onun dışında normal sabunla değil de genital bölgenin düşün PH değeriyle uyumlu olan, laktik asit içeriği yüksek olan yani PH değeri düşük olan özel genital bölge temizlik ürünlerini tercih edebiliriz. Çünkü vajinanıza normal vücutta kullandığınız bakım ürünleri ve sabun kullanırsak PH değerini yükselteceğimiz için vajinal floranın dengesini bozup enfeksiyonlara sebep olabiliriz.

Vajinal hijyen ile ilgili sizin sormak istedikleriniz neler?

Vajinal hijyen kadar önemli bir konu olan "Vajinal Flora Nasıl Korunur?" Sorusunun yanıtını yazımızdan öğrenin!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 9
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı