Vajinal Enfeksiyonların Nedenleri

Vajinal enfeksiyonlarla karşı karşıyaysanız sizler için derlediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz!

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları olarak polikliniğimizde en sık rastladığımız şikayetlerin başında vajinal enfeksiyonlar geliyor. Hasta bunu nasıl tarif ediyor?

Vajinal enfeksiyonlar yanma, akıntı, tahriş, kötü koku ve kaşıntı gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Temel olarak baktığımızda vajinal enfeksiyonları ikiye ayırabiliriz;

Vajinal Enfeksiyonlar Neden Oluşur?

1.Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar: Bu gruptaki mikroorganizmalar çok belirlidir. Bunların tanısını koyduktan sonra partnere de tedavi vererek tedavi yoluna gideriz.

2. Vajinanın dengesinin bozulması sonucu oluşan enfeksiyonlar: Asıl önemli kısmını oluşturan enfeksiyonlar ise vajinanın doğal dengesinin bozulduğu enfeksiyonlardır.

Vajinada ev sahipliği yaptığımız çok sayıda mikroorganizmamız var. Vajina stiril bir ortam değil ve bunların bir dengesi var.

vajina

Vajinada daha çok olan yaralı bakteriler dediğimiz bir grup laktobasiller(vajina içi yararlı bakteriler) var. Laktobasiller laktik asit üretiyor. Bu ne demek derseniz hemen açıklayalım. Vajina asidik bir ortam yani vajinanın PH değerini düşük tutuyorlar ve bu istenmeyen mikroorganizmaların girişini önlüyor. Her bir yandan da diğer bakterilerle dengeyi sağlıyor. Herhangi bir şekilde bu PH dengesi bozulduğunda vajinal enfeksiyonlar ortaya çıkar.

Vajinal Enfeksiyonlar Nasıl Etki Eder?

Normalde kadında az bir miktarda bulunan mantarlar vajinanın asitesi bozulunca aşırı çoğalmaya başlıyor. Dolayısıyla mantar enfeksiyonları ortaya çıkıyor. Yine başka bir bakterinin vajinanın PH dengesini bozduğunda bakteriler aşırı çoğalmaya başlıyor ve bakteriyel vajinoz dediğimiz kötü kokuya sebep olan bir enfeksiyon oluşturuyor.

Hamilelikte Genital Bölge Temizliği Nasıl Yapılır? Diyorsanız yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 4
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı