Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Test Yaptırma Zamanı Nedir?

Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Test Ne Zaman Yapılmalı?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru ALPER; Tüp Bebek Tedavisinde Genetik Test Yaptırma Zamanı Nedir ? Sorusunun cevabını Daha İyi Yaşam TV için yanıtladı.

Preimplantasyon genetik test asında şöyle; Embriyodan hücre alınıyor bir ya da daha fazla ve bu hücreler inceleniyor bir genetik hastalık olup olmadığına bakılıyor. Daha sonra embrioların sağlıklı olanları donduruluyor ve rahim hazırlanıyor, başka bir adet döngüsünde transfer ediliyor. Bu daha önceleri genelde 3. günde yapılıyordu ancak şimdi ağırlıklı olarak 5. güne gelmiş bir embrioya biyopsi yapılarak oradan alınan hücre incelenerek gerçekleştiriliyor. Bu şekilde birçok hastalığa tanı konabiliyor.

Örneğin ailesel bir genetik hastalık varsa, X'e bağlı geçişi, vajinik sendromu, tekken hastalıkları, kisten fibroz gibi, bunlara bakılarak bebeğin sağlıklı olup olmadığı taranabiliyor. Hatta bu yolla uygun kemik iliği varsa bir gibi istek varsa ailede bunun içinde kullanılabiliyor. Bunun dışında tekrarlanan gebelik kayıpları olan ya da tekrarlayan AVF başarısızlığı olan, ilerler yaştaki hastalarda genetik test yapılarak sağlıklı embriolar taranarak ona göre daha sonra transfer edilebilir. Ama böyle bir durumda özel bir hastalık aranmaz sadece genetik olarak kromozon olarak normal olan embriolar taranıp daha sonra bu şekilde transfer  edilir.

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı