Tüp Bebek Tedavi Süreci Ne Kadar Sürer?

Tüp Bebek Tedavisine Başlamak ve Tüm Tedavi Süreci Ne Kadar Sürer?

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru ALPER; Tüp Bebek Tedavisine Başlamak ve Tüm Tedavi Ne Kadar Sürer? Sorusunun cevabını Daha İyi Yaşam TV için yanıtladı.

Doktor seçimi yapıldıktan sonra çnce tüm testler ve bütün tetkikler tamamlanır. Adet döngülerinizin zamanına göre bir ile üç hafta arasında içerisinde tedaviye başlanabilir.. Aslında bu süreçlari fazlara bölerek anlatmakta yarar var.

1. Fazda doktora gidip görüşmeniz muayeneniz olması elinizdeki testlerin değerlendirilmesi yapılacaktır. Eğer doktorunuz gerekli ek hormonal testler ya da sperm analizleri istenebilir. Bu dönemde tabi ki tedaviniz bir ila üç hafta hatta birkaç ay kadar uzayabilmektedir.

Eğer her şey tamamsa 2. Aşama tüp bebek tedavisine ve ilaç kullanılmasına başlanmasına geçilir. Burada uygulanacak tedavi protokolünü doktorunuz seçecektir. Bu sizin durumunuza göre, yumurta rezervinize, yaşınıza ya da başka faktörlere göre uzun dediğimiz (Agonist) ve kısa (Antagonist) Protokolleri tercih edebilir. Başlama zamanı Antagonis protokolde adet döngünün 2. ya da 3. gününde uzun protokolde ise adetinizin 20. gününde tedaviniz başlayacaktır.

3. Evre ise yumurta toplama işlemidir ve embriyo transferidir bu ikisinin arasında yaklaşık bir 3 ila 5 günlük tercih edilen embriyo transfer gününe göre bir fark olacaktır. Yumurta toplama işlemine geçmekte tedaviye başladığınız zamanından 10-12 gün sonra olmaktadır. En fazla 2 hafta içinde yumurta toplama işlemi gerçekleşecektir.

4. Aşama ise gebelik testinin sonuncunun beklenmesidir. Transfer embriyonun 3. ya da 5. gününde olmasına göre 10 gün ya da 12 gün sonrasında gebelik testi yapılacaktır.

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı