Çocuk sahibi olamayan kişiler Tüp bebek tedavisi yöntemiyle bu şansı elde edilebilmektedirler. Bazen bu noktada da şansız olunabilir bunun birçok sebebi var. Başarının artması sperm kalitesi ve sayısının başarı oranı için önem arz etmektedir. Peki ya sperm sayısını ve kalitesini nasıl arttırabiliriz?Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru ALPER; Sperm Kalitesinin nasıl arttırılması gerektiğini Daha İyi Yaşam Tv için yanıtladı. 

Bir erkeğin vücudundaki son 3 ayda olanlarla Sperm örneğinin kalitesi yakından ilişkilidir.  Sperm 3 ayda gelişmektedir. BU sebeple son 3 ay önemlidir. Bu neden bu süreç içerisinde yaşanılan herhangi bir hastalık sperm üzerinde direk olumsuz bir etki yaratacaktır. Örneğin 38 derecenin üstünde bir ateş, o süreçteki sperm kalitesini olumsuz yönde etkileyebilir. Kullandığınız farklı ilaçlar tedavileriniz varsa bunlarda sperm kalitesini etkileyeceği için bunları muhakkak doktorunuzla paylaşın. 

Bazı tedaviler, ilaçlar sperm kalitesini, hareketliliğini, canlılığını olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bunun yanında yapılan ağır spor, ağır fizik egzersizleri varsa bunlara bu süre zarfında ara vermek gerekmektedir. Eğer kullandığınız andrajonik takviyeler varsa, antrejon hormonu içeren sporda ya da kas yapınızı destekleyen ilaçlar kullanıyorsanız bunlarda sperm sayısını olumsuz yönde etkileyecetir. Ve sperm üretimini baskılayacaktır. Bu nedenle tedavi  öncesi özellikle son 3 ayda ilaç kullanımı sonlanmalıdır. Ayrıca sağlıklı ve düzenli beslenme de büyük önem arz ediyor. Kilonuzu dengede tutmak, kilolu iseniz fazla kilolarınızdan kurtulmaya çalışmak, beslenme düzeninizi değiştirmek daha sağlıklı şeyler tüketmek, meyve, sebze, balık, et gibi sağlıklı gıdaları tüketmek çok önemlidir. 
Kaliteli bir uyku, uyku düzeni, soğuk ve sıcak dengesini korumak yani kendinizi çok sıcak ve çok soğuktan korumakta önemli. Tüm bunların yanı sıra alkol, sigara, yabancı başka maddeler bütün bunların sperm kalitesi üzerinde olumsuz etkileri olduğu için hemen bırakılmalıdır. Sperm kalitesi aslında kaliteli bir yaşamla doğru orantılıdır.

Stres de başarıyı olumsuz etkiler. Elinizden geldiğince stresten ve stresli ortamlardan uzak durmaya çalışınız. Kendinizi ne kadar iyi hisseder, pozitif olursanız başarı şansınızda o kadar yüksek olur. 

Tüp bebek tedavisinde izlenmesi gereken yolları, doğurganlığın nasıl korunduğunu daha detaylı öğrenmek için diğer videolarımızı izleyebilirsiniz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru ALPER Daha İyi Yaşam Tv için yanıtladı. 

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı