Soğan Doğrarken Gözleri Korumanın Püf Noktaları

Soğan Doğrarken Gözleri Korumanın Püf Noktaları

Soğan doğrar iken gözlerimizi korumanın püf noktaları nelerdir? Size bu yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Yemeklerin vazgeçilmez malzemelerinden olan soğanı doğrar iken gözlerimiz yaşarmakta acıma olmaktadır. Gözlerimizin yanmasından rahatsız oluruz ve gözlerimizi açamaz hale geliriz. Migren rahatsızlığı olan kişilerin soğan doğramasından etkilenmesi migren rahatsızlıklarının artmasına sebep olmaktadır. Migren rahatsızlığı olanlar için soğan doğramak işkence haline gelmektedir.Migreni olan kişiler soğan doğrarlarken dişleri arasına kibrit çöpü alabilirler. Bu işlem baş ağrılarının tetiklenmesini ve gözlerinin yanmasını engelleyecektir.

Soğan doğrayacağınız tencereye yağını koyup ateşe aldıktan sonra soğanı tencerenin içerisinde de doğrayabilirsiniz. Bu yöntem de gözlerin yanmasını engelleyici pratik yöntemler arasında bulunmaktadır. Her gün yemek yapıldığını düşünür isek her gün bir soğan doğruyoruz demektir. Göz rahatsızlığı olan kişiler bu işlemi her gün yaptıklarında gözleri daha fazla zarar görecektir. Soğan doğrar iken gözlerimizi korumanın püf noktaları nelerdir? Size bu yazımızda bu sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Deniz gözlüğü

Deniz gözlüğü takmak gözlerinizin hava ile temasını engelleyecektir. Soğan doğrar iken havaya karışan koku gözlerinize ulaşmayacak ve gözlerinizin yaşarmasına engel olacaktır. Soğan doğramak ile ilgili sıkıntılarınız var ise mutlaka kullanmalısınız. Komik olacak kaygısı duymanız durumunda başka yöntemleri kullanabilirsiniz.

Soğanı buzdolabında bekletin

Soğanı yemek için hazır hale getirip kabuklarını soyduktan sonra doğramadan önce 10 dakika kadar bir süre buzdolabında bekletmek doğrama sırasında gözlerinizi korumanıza sebep olacaktır. Eğer zaman sıkıntınız var ise soğanı dolapta bekletme işlemini 5 dakikaya indirebilirsiniz.

Suda doğrayın

Tencerenize su koyduktan sonra soğanınızı doğramaya başlayabilirsiniz. Yani soğanınızı suyun içine doğrayabilirsiniz. Soğanı doğrayacağınız bıçağı su ile yıkayabilirsiniz. Soğan doğrar iken ağzınıza su da alabilirisiniz. Ağzınıza alacağınız su gözlerinizin yanmamasına neden olacaktır ve en pratik olarak uygulayabileceğiniz yöntem budur.

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı