Muammer Ketenci ile Türk ve Dünya Modası

Muammer Ketenci ile Türk ve Dünya Modası

Moda dünyasına yepyeni bir soluk getiren Muammer Ketenci ile güzel bir röportaj gerçekleştirdik. İşte keyifli sohbetimizin detayları..

Ünlü modacı Muammer Ketenci ile modaya dair konuşulmayan konu kalmadı sanırım. Moda severler için güzel bir yazı, okumanızı tavsiye ederiz.  

Haydi bakalım yılların modacısı Muammer Ketenciyi yakından tanıyalım!

Ünlü modacı Muammer Ketenci kimdir, modayla nasıl tanıştı? Moda hayatı boyunca kimlerle çalıştı? Kimleri şık buluyor kimleri rüküş? Tüm çarpıcı detaylarıyla işte cevapları..

Muammer Ketenci Kimdir? Kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?
-Evet bahsederim. Bu soru senelerdir hep sorulur, tanımadınız galiba kim olduğumu. (gülüşmeler)

Bende işte böyle anasından doğmuş, ilkokulu bitirmiş, liseyi bitirmiş ondan sonra üniversite eğitimi almış bir kişiyim. Ve en önemlisi ise mesleği meslek olarak başlamamış, iç mimar olarak gözümü bu dünyaya açtım. Tabi bizim dönemimizde iç mimarla alakalı size işinizi yaptıracak bir kitle yoktu. Sadece naif insansın, tatlı insansın. Benden şimdi elektrikçi olur mu, tornacı olur mu olmaz. Bana en uygun meslek iç mimarlıktı.

İç mimarlığı yurtdışında okudum ama ülkemde yapamadım. Sonra bir süre kadar yurtdışında götürdüm. Yaptığım takılardan yurtdışında biri beni keşfetti. Dedi ki bana bir gün bunları nereden alıyorsun? Dedim almıyorum, kendim yapıyorum. Bunu duyunca benimle çalışır mısın dedi. Bende çalışırım dedim. Yani sonuç olarak 35 yıl önce mesleğe atılmış oldum.

Moda dünyasına nasıl giriş yaptınız?
Modaya giriş olarak ilk elbiseden başladım. Elbise bana bu konuda kolay geldi. Aslında kolay şeyler benim alanımda değil ama başlayalım dedik. Paçavraya şekil vermek o kadar zor bir şey değil. Paçavralara şekil verip ben modacıyım diyen çok insan var. Herhangi bir mağazadan aynı modeli taklit edip ben yaptım demek çok meşhur bu ülkede. Değişik bir şeyler olsun dedik ve 15 yıldır modacılığa soyunduk.

Türkiye’deki modayı nasıl değerlendiriyorsunuz?
Baştan belirteyim ki Türkiye’de moda kavramı diye bir şey yok. Türkiye moda kelimesini tanıyalı daha 10 yıl bile olmadı belki. Modayı anlayabilmek için Milano’yı, Paris’i takip etmenize gerek yok. Biraz kumaş dokunuşlarını araştırsak her şey anlaşılır.

En şık ve rüküş ünlüler kimler sizce?
Benim idolüm Ajda Pekkan. Aslına bakarsanız o da bir modacı. Moda konusunda bir kıyafet fikri varsa söyler diktirir. Bana sorarsanız modacı olması gerekiyordu.

Ajda Pekkan’dan sonra Ayşegül Aldinç’e bayılıyorum. Altın Kelebek.. Orası kırmızı halının rüküşler standıydı hele baş rüküşü Demet Akalın... Ebruyu Ebru Gündeş’i ben 25 senedir lolita elbiseyle görmemişim ne çirkin diz kapakları varmış... İrem Derici ay İrem’inki neydi öyle blair cadısı gibi... Gülben Ergen o Gülben’in zaten kendini bu tarz yerlerde dük düşeş kraliçe havası oturtturması tamam oturt da elbiseye göre oturt o elbise ne o öyle... Stil programları için açıklamalarıysa bomba!

Röportajın devamını videomuzdan takip edebilirsiniz..
 

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı