Metin Zakoğlu ile Tiyatro Dünyası

Metin Zakoğlu ile Tiyatro Dünyası

Evdeki tiyatronun bir numarası Metin Zakoğlu ile tiyatro dünyasına uzanan güzel bir röportaj gerçekleştirdik. İşte o yazımız..

Alternatif tiyatronun dehası Metin Zakoğlu ile tiyatroyu konuştuk. Tiyatroya dair tüm merak edilenleri güzel bir sohbet eşliğinde yanıtladı.

Nasılsınız? Bunun karşılığında ilginç bir cevap alıyoruz :)

-Memleket gibiyiz memleket nasılsa bizde onun gibiyiz.

Evde tiyatro fikri nereden aklınıza geldi?

-Evde tiyatro koşulsuzluklarla savaştığım bir günde doğdu.  Seyirci bulamadığım çok zorladığım bir dönemde acaba evin salonunu tiyatro yapsam ve 30 kişi bulsam ve her gece kapalı gişe oynasam nasıl olur diye bir hayal kurdum ve hayalimi gerçekleştirdim.

Evde tiyatro yönteminden istediğiniz dönüşü alabildiniz mi?

Evet, hem basında hem de seyirci anlamında çok ses getirdi.

Tiyatro kültürünün alternatifleri var mı sizce?

Evde tiyatro evet gerçekten avangard bir işti daha önce hiç yapılmamış ve denenmemişti.

Alternatif tiyatro diye bir şey olmaz alternatif mekan olur. Tiyatro zaten alternatif bir kavramdır her şeye alternatiftir tiyatro, tiyatro başlı başına bir fark yaratan bir kavramdır. Dolayısıyla yarattığın mekanlardır alternatif olan ben bu anlamda evde tiyatro yaparak Türkiye’de her mekanda tiyatro yapılabileceğini gösterdim genç arkadaşlarıma.

Benden sonra birçok genç arkadaşım yeni mezun olan apartman katlarında tiyatro yapmaya başladılar. Böylece tiyatroda yeni mekanlar yeni metinler ve yeni oyuncular tanımaya başladı ülke. Bu anlamda bir farkım ve etkim olmuştur.

Röportajımızın devamını videomuzdan izleyebilirsiniz! İyi seyirler..

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı