Köpek Irkı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bakmak İçin Köpek Irkı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Bir köpeğe bakmak istiyoruz ve hangi köpeği sahiplenmek istediğinize karar veremiyor musun bunun doğru tercihi nedir? Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy Daha İyi Yaşam TV için değerlendirdi.

Köpek ırkı seçerken özellikle kendi hayat şartlarımıza ve köpeği hayatımıza almaktaki beklentilerimize önem vermek lazım. Kesinlikle tasvip etmediğimiz şey, internet üzerinden, ansiklopedi üzerinden resimlerine bakarak köpek ırkı kesinlikle seçilmemeli. Bu yanlışların sonucu seçilen köpekler karakter olarak analiz edilmediği için size uygun olmayan ırklar olabilir ve bir şekilde ona bakamaz hale gelebilir ve bu hayatınızı zorlaştırabilir.

 Mesela evde köpek bakacaksak ve çalışan bir aile isek size uygun ırklar küçük ırklar olacaktır. Küçük ırklar evde yalnız kalabilirler ve enerjilerini evde atabilirler. Sabah akşam dışarı çıkmaya ihtiyaçları yoktur. Çünkü enerjilerini evde atarlar ve tuvaletlerin pede yaparlar. Dolayısıyla eğer evde köpek bacak çalışan bir aileyse o zaman kesinlikle bakımı evde olabilen küçük ırkları tercih etmeliyiz.

Bahçede köpek bakacaksak o zaman alternatifleriniz daha fazla olacaktır. Büyük ırklar özellikle tercihimiz olacaktır. Ve bekçilik bekliyorsak tercihimiz ona göre olacaktır. Mesela bahçeli, bir evde yaşıyoruz ve korunmaya ihtiyacımız varsa o zaman kesinlikle bir Golden Retriever değil Labrador Retriever değil bir Alman Kurdu gibi bir Doberman gibi bekçilik yönü gelişmiş köpekler tercih edilmelidir. Aynı şekilde ailemizde çocuklar var bir Rotvaydır gibi çocuklar için tehlike arz edebilen ırktan uzak durmak lazım. Ailemiz varsa bir Alman Çobanı idealdir. Eğer bekçilik beklemiyorsak Labrador Golden çok iyi alternatiflerdir.

Yani köpeğin özelliklerini inceleyerek sizin hayat şartlarınızla bunu kıyaslayıp mümkünse de bir uzmandan da destek alarak alacağınız ırka karar vermenizde büyük fayda var.

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı