Köpeğimizin Tuvalet Eğitimi Nasıl Olmalı?

 Eve ilk defa gelen köpeğin tuvalet eğitimi nasıl olmalı ?

Köpeğimizin eve ilk geldiği zaman hepimiz için çok heyecanlı bir andır. Özellikle tuvalet konusunda çok dikkatli davranmamızda yarar var. Genel yapılan hataların başında köpeğin çok küçük olduğu için bir tuvalet eğitimi alamayacağı düşünülmesidir. Eve gelen yavru köpek bütün eve serbest bir şekilde bırakılır. Bunu böyle yaparsak köpeğimizi hata yapmaya zorlamış oluruz. Genel olarak daha küçük kafes ortamından gelen köpekler daha büyük kocaman bir eve serbest bir şekilde bırakıldığında tuvalet yapma eğilimi gösterirler. 

Öncelikle birinci kural onlara bir kapalı alan kısıtlaması dediğimiz, köpek oyun alanı alıp onlara bırakmamız gerekiyor.  Bütün eve ya da bütün odaya serbest bırakmamamız gerekiyor. Bu köpek oyun alanın içine mama tasını, su tasını, çiş pedini ve yatağını koymalıyız. Zaten alan dar olduğu için gidip özellikle tuvaletini çiş pedine yapacaktır. Bu şekilde çiş pedine yapmaya yavaş yavaş alışmaya başlayacaktır. Ortalama bir 15 gün 20 gün belki bir ay onu bu alanda tutmalıyız. Bu sürenin sonlarına doğru yavaş yavaş köpeğinize konsantre olabileceğiniz zamanlarda köpeğinizi bulunduğu oyun alanlarından çıkartıp odaya salmalısınız, aynı zamanda pedlerini de odaya bırakmalıyız ve burada köpeğin hata yapma olasılığı daha yüksektir. Eğer köpeğiniz gidip pedine yaparsa onu sevip ödüllendirmelisiniz. Eğer yanlış yaparsa hayır deyip sert bir sesle kızmalı ve evdeki hiçbir birey sevmemelidir.

Bir diğer önemli şey bıraktığınız odada halı, kilim gibi materyaller bulunmamalı parke olabilir, taş olabilir ama kesinlikle yünlü tüylü halı bulunmamalıdır. Çünkü köpekler bu materyallerin üzerine yapmayı çok severler. Bu şekilde de tuvaleti öğrenmesi neredeyse imkansız hale geliyor. Burada da yine bir 25 gün 1 ay bekleteceğiz hata yapmamaya başladığında artık ona bütün eve açmamız lazım ve artık birtakım kurallar koymaya başlamalıyız. Yatak odasına girmemek mutfağa girmemek gibi kurallar koyabilirsiniz. Bu aslında temel eğitim dediğimiz şeydir.

Aşıları bittikten sonra pede değil de tuvaletlerini dışarıda  yapmasını istiyorsanız mümkünse gün içerisinde fazla sayıda dışarı çıkararak  çimde, toprakta dolaştırıp tuvaletini dışarı yapmasını sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı