Köpeğimizi Evde Ne Kadar Süre Yalnız Bırakabiliriz?

Köpeğimizi Evde Ne Kadar Süre Yalnız Bırakabiliriz?

Köpeğinizi evde yalnız bırakmalı mısın ve ne kadar süre yalnız bırakabilir merak ettiğimiz bu soruların cevabını Irk ve Davranış Uzmanı Can Paksoy Daha İyi Yaşam TV için anlattı;

Köpeğin evde yalnız kalması herkesin kafasına takılan sorulardan biri. Bugün ki hayat şartları nedeniyle genelde karı koca çalışmakta bu sebeple köpeğin evde yalnız kalması gerekmektedir. Bu aslında düşündüğümüz kadar büyük bir problem değil, ben iki eşinde karı koca çalışmadığı bakıcının olduğu durumlarda bile köpeğin yalnız kalmanın hayatın bir parçası olduğunu anlaması adına evde yalnız bırakın ve gidin diye köpek sahiplendirdiğim hayvan severlere sürekli telkinde bulunuyorum.

Çünkü ağaç yaş iken eğilir, küçük yaşta yalnız bırakmazsanız yıllar geçer ve köpek hiç yalnız kalmazsa belli bir gün gelir şartlarınız değiştiğinde ve köpeğinizde yalnız kalmak zorunda kalırsa köpeğiniz için bu bir travma olabilir. Sanki siz onu cezalandırıyormuşsunuz gibi hissedip bugüne kadar beni yalnız bırakmadın şimdi ben ne yaptım da beni yalnız bıraktın diye bir düşünceye dönüşebilir köpek için. Buda yaş ilerlediğinde travmatik olabilir. Köpeğiniz eve girdikten itibaren onu yalnız kalmaya alıştırmalısınız. İşiniz olmazsa bile özellikle yalnız bırakmak adına dışarı çıkmalısınız ki, köpeğiniz yalnız kalmanın hayatın bir parçası olduğunu net bir şekilde öğrenmelidir.

Bunun saatine gelince erişkin köpeklerde bu sabahtan akşama kadar dahi olabilir tabi ki mamasını, suyunu, çiş bedini ayarladıktan sonra her şeyini organize edip köpeği evde yalnız bırakmanın hiçbir mahsuru yoktur.

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html