Kafe Açmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Kafe Açmanın Maliyeti Ne Kadardır?

Kafe işletmeciliği hemen hemen herkesin aklının bir köşesinde bulunmaktadır. Çokta revaçta olduğunu biliyoruz. Peki ya kafe açmak öyle isteyince olabilecek bir şey mi? Herkes yapabilir mi? Tabi en önemlisi bunun maliyeti nedir? 
Kahve Uzmanı - Danışmanı Yunus Çakmak merak ettiğimiz bu soruların yanıtını Daha İyi Yaşam TV için yanıtladı;

Kafe açmanın maliyeti kullandığınız ekipman, açacağınız yer, lokasyon, kullanacağınız ekipmana ve personele göre değişmektedir. Bulunduğu konumla doğru orantılı kira, dekor, ekip, vergiler, muhasebe giderleri tüm bunları hesaba katmak gerekmektedir. Eğer Sadece kahve ve tatlı satabileceğimiz bir mekan planlıyorsak bunun maaliyeti ortalama 100 bin ila 200 bin arasında değişmektedir. 

Küçük bir kafe kahve evi açacağınız zaman iki gruplu iki porsiyon kontrollu Espresso makinası koyacağınız zaman 15-20 bin TL iken büyük ortalama 500 -1000 kişilik bir yer açacağınız zaman bunun maaliyeti ve Espresso makinasının boyutu 3 ve 4 kaşıklık bir expresso makinasına tekabul eder. Ya da pasta ısıtmak için bir fırın alıyorsanız o fırına büyüklüğü yerin büyüklüğü, masa sandalye sayısı, kişi sayısı da artacaktır. Kısacası yer büyüdükçe maaliyette büyümektedir.

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı