Her Köpek Eğitim Alabilir mi, Eğitim Yaşı Nedir?

Her Köpek Eğitim Alabilir mi, Eğitim Yaşı Nedir?

Eğitime başlama yaşı ortalama 6 aydır. Fakat köpeklerin ırkına ve eğitilebilirliğine göre bunu aşağıya ya da yukarıya alabiliyoruz. Mesela eğitimi çok zor dediğimiz Kangal, Alabay gibi köpekler, eğitime geleceği zaman biz onlara 5 aya hatta 4 buçuk aya çekebiliyoruz. Çünkü fiziksel olarak çok güçlü köpekler çok daha irileşmeden temel itaat eğitimine başlamakta fayda var. Veya tam tersi çok küçük köpek ırklarında Yorkshire Terrier, Maltese, Pomeranian, Chihuahua (Şivava) gibi hassas köpeklerde bu yaşı biraz daha yükseltiyoruz, 8-9-10 aya kadar eğitime başlama yaşını çıkartabiliyoruz.

Sorulan en önemli sorulardan biride 1 buçuk yaşında bir köpek getirip eğitim için geçiktik mi oluyor. Aslına bakarsanız söylediğimiz yaş doğru ve ideal başlama yaş aralığı ama bu demek değildir ki hayvan 9 aylık oldu 1 yaşında oldu artık eğitim alamaz oldu, konu kapandı. Veya 1 buçuk 2 yaşında oldu, bu durumlarda da eğitim alınabilir, eğitime başlanmalıdır. Çünkü her köpek eğitim almalıdır, alabilir ama bazen eğitimin verimi kalitesi köpeğinde ırkına göre değişebiliyor. Bir kangalı 2 yaşında 70-80 kilo olmuş bir kangalı eğitmek pek kolay olmuyor. Bir Golden Rretriever gibi eğitilebilirliği çok yüksek olan bir köpeği 3 yaşında 4 yaşında bile hala eğitmek mümkün olabiliyor.

Öte yandan biz ne kadar köpeği eğitirsek eğitelim sahibinin de bizim yaptığımız eğitimleri devam ettirmesi uygulaması şart yoksa verilen eğitim maalesef çiftlikte kalır. Köpek asıl yaşama alanına gittiği zaman çiftlikte öğrendiği şeyleri sahibi yaptırtmazsa hiç uygulamadan sanki hiç eğitim almamış hale gelebilir köpek sahiplerinin buna çok dikkat etmesi gerekir.

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı