Hamilelikte Genital Bölge Temizliği

Hamilelikte genital bölge temizliği nasıl olmalı diyorsanız uzmanımızın tavsiyelerini okuyabilirsiniz!

Normalde dikkat ettiğimiz genital bölge temizliği hamilelik döneminde daha da önem kazanıyor. Çünkü anne adayının vajinada oluşabilecek enfeksiyonlara karşı genital bölge temizliğine dikkat etmesi gerekir.

Hamilelikte Genital Bölge Temizliği Nasıl Olur?

Hamilelik dönemi hormonların etkisiyle genital enfeksiyonlara yatkınlığının arttığı bir dönem. Hatta normal genital bir akıntının kıvamı ve miktarı da gebelik te çok değişkenlik gösterebilir. Enfeksiyonlara yatkınlığa sebep ise vajinal PH değerinin hormonların etkisiyle yükselmesidir.

Normalde vajinanın düşük PH değerinde olması gerekir. Bunu da laktobasil dediğimiz bakteriler sağlar. Ama gebelik döneminde hormonların etkisiyle bu değer bu kadar düşük tutulamıyor ve dolayısıyla hamilelikte gebelik enfeksiyonlara yatkınlık artıyor. O nedenle tüm genital hijyen konusunda önerilerimize hamilelikte daha da dikkat etmek gerekiyor.

Bunların en başında da genital bölgenin temizliğinde hamilelik döneminde sabun gibi PH değerini yükseltici ürünler yerine genital bölgenin PH değeriyle uyumlu yani düşük PH’lı bu bölgeye özel ürünlerin tercih edilmesi uygun olur.

hamilelik

Hamilelikte Dikkat Edeceğiniz Diğer Detaylar

Hamilelikte genital temizliğiniz için vajinanızın çok nemli kalmamasına özen gösterin. Çünkü vajinal enfeksiyonlar ortaya çıkabilir. Hamilelik döneminde genital bölgenize vajinal duş, sprey, sabun gibi uygulamalardan kaçının.

Hamilelikte genital bölge temizliğine dair sizin sormak istedikleriniz neler bakalım bizimle paylaşın.

“Genital Bölge Temizliğinde Yapılan Yanlışlar” neler diyorsanız uzmanımızın yazısını mutlaka okumalısınız.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 8
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı