Gebelik Planlıyorsunuz ama Kalamadınız Doktora Ne Zaman Başvurmalısınız?

Gebelik Planlıyorsunuz ve geçen süre zarfında kalamadınız  ne yapmalısınız ne kadar bekleyip doktora gitmelisiniz sorusunu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Ebru Alper'e sorduk. Bakalım bu konu hakkında neler anlatmış;

Gebelik planladığınız da zaten hiç denemeye başlamadan önce bir kadın doğum hekimine gidip muayene olmak gerekir.  Bu muayenede etraflıca değerlendirelecek bir sorununuz varsa zaten önceden uyarılıcak ve gerekli tedavileri alacaksınız. Eğer doktorunuz herşeyin normal olduğunu ve hiçbir problem olmadığını söylediyse o zaman denemeye başlayabilirsiniz. Burda dikkat edilmesi gereken yaş faktörü çünkü biliyoruz ki 35 yaşından sonra kadınlarda yumurta rezervi yumurta sayısı giderek azalıyor ve gebe kalma şansı giderek düşüyor. Bu nedenle eğer 35 yaşından daha gençseniz bir yıl korunmasız cinsel ilişki deneyip eğer hala gebe kalamadıysanız o takdirde mutlaka bir doktora gitmeniz ve gerekli tektikleri başlamanızı öneririm.

Ancak 35 yaşından daha ileri bir yaştaysaniz 1 yıl kadar beklememeniz daha doğru olacaktır. Bu durumda 8-10 ay en fazla ya da 6 aylık bir bekleme sürecinden sonra hala gebelik yoksa mutlaka bir uzmana danışmanızda fayda var. Belki burda 32-35 yaş süreçleri biraz daha dikkatli değerlendirmek gerek o zaman da bir yılı beklemeden 10 aylık bir süreçten sonra hala gebe kalamasıysanız bununda tekrar değerlendirilmesi için hekiminize danışmanızı öneririz.      

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı