Eğitimli Köpek mi Yavru Köpek mi Tercih Etmeliyiz?

Eğitimli Köpek mi Yavru Köpek mi Tercih Etmeliyiz?

En çok sorulan sorulardan biride eğitimli köpek mi yavru köpek mi tercih etmeliyiz sorusudur. Bu aslında net cevabı olmayan bir soru tamamen tercih meselesidir. Şöyle incelersek eğer yavru köpek almak daha duygusal bir durumdur. Annesinden yeni ayrılmış daha dünyayı tanımayan hiçbir şeyi bilmeyen bir bebek köpeği alıp eve getirdiğinizde onun büyüme evrelerini yaramazlıklarını yaptıkları hataları görmek bunları düzeltmen onunla uğramak tabi ki çok keyifli bir durum. Genelde ilk defa köpek alacak kişiler daha bu durumda amatör olan hayvan severler genelde yavru köpek almayı daha fazla tercih ederler.

Bunun olumsuz yanları nedir yavru köpek almanın, ilerde fiziksel olarak ne olacağını tam olarak bilemeyebilirsiniz, ilerde genetik bir sorun yaşayıp yaşamayacağını bilemeyebilirsiniz ve karakter olarak ilerde nasıl bir karaktere sahip olacağını bilemeyebilirsiniz. Her ırkın bir karakter özelliği vardır ama her köpeğin şahsi karakteri de vardır. Her ne kadar aynı ırk olsalar da köpeklerin şahsiyetleri birbirinden farklıdır.

Eğitimli köpek alırsak yavruluk dönemini görmemiş ve bilmemiş oluruz. Yani köpeği hatasıyla veya sevabıyla almamızı yol açar. Eğer geçmişte bu köpeğe iyi bir eğitim verilmişse iyi şartlarda bakılmışsa bu köpek size dört dörtlük bir şekilde gelir çok da rahat gelir tuvaletini bilir genel olarak kuralları bilir insanlarla yaşamayı bilir dışarı çıktığında arabadan korkmayacaktır. Bunlar bizim için olumlu şeyler üstelik karakterini biliyor olacağız. Hem fiziksel özelliği artık değişmeyecektir. Hem sağlık açısından da genetik olarak bir sağlık sorunu var mı yok mu ki varsa artık çıkmış olacaktır.  Bu anlamlarda biraz daha garantili bir iş yapmış oluruz. Ama bebeklik dönemini en tatlı dönemini görememiş olacağız. Artıları eksileri bunlar. Hayvan severler kendi öncelik ve tercih sırasına göre tercih etmelidirler.

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı