Bakacağımız Köpek Cinsinin Cinsiyetini Neye Göre Seçmeliyiz?

Köpek Cinsinin Cinsiyetini Neye Göre Seçmeliyiz?

Seçtiğimiz köpek cinsinin cinsiyeti ne olmalı sorusuna şöyle cevap verebiliriz. Hem erkek hem de dişi olmasının bize getirdiği artı ve eksiler vardır.  Bunları inceleyip hangisinin sizin için doğru olduğuna karar verebilirsiniz.

Eğer erkek köpek besliyorsak ve evde besliyorsak ve evde besliyorsak karşılaşabileceğimiz eksi yönler; ilerleyen zamanlarda köpeğin ayak kaldırma yani işaretleme yapmak için 1 yaşına kadar olan süreç içerisinde köpeğimiz bacak kaldırıp işaretleme yapacaktır. Biraz çiş bırakmaya başlar. Ama dışarıya çıkardığımız zaman gezdirdiğimizde bir miktar azalacaktır belki de hiç yapmayacaktır. Ama dışarıya gezdirmeye çok çıkarmadığımız köpekler bunu evlerde yapabilir. Bunun da çözümü kısırlaştırmadır.

Aynı şekilde erkek olan köpeklerin biraz daha yaramaz olduğunu biraz daha dişi kokusu aldığından peşinden gittiğini görmekteyiz. Ama bunun yanında erkek köpeklerin fiziksel olarak dişilere göre daha güzel olduğunu görüyoruz bu tüm ırklar için geçerlidir.

 Dişiler biraz daha sakin daha aileci bir yapısı olduğunu gözlemliyoruz. Eğitimi daha kolaydır. Özellikle tuvalet eğitimi daha kolay olur. Dişilerde eksi yön olarak söyleyebileceğimiz 6 ayda bir geçirdikleri kızan dönemleri var bu tabi bu erkeklerin bacak kaldırması gibi bizi çok üzen bir durum değil çünkü 6 ayda bir gerçekleşir. Bununda aynı erkeklerin bacak kaldırmasında olduğu gibi çözümü ilk kızanını geçirdikten sonra kısırlaştırarak bu durumu bertaraf etmiş oluruz. Bunun dışında dişilerin fiziksel olarak daha sadedir. Çocuklara ve aileye yakın olması annelik duygularının gelişmiş olması ev için dişileri ön plana çıkarıyor.

Bahçe içerisinde besleyeceksek biraz daha erkekleri, kızan zamanı köpekleri etrafınıza toplama riskine karşı erkek tercih edilebilir.

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı