Wellness sohbetlerine hoş geldiniz bu bölümün konuğu Fitness Müdürü Ahmet Dereli…

Ahmet Bey neler yapıyorsunuz?

Öncelikle ben Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Antrenör Bölümü mezunuyum. 10 yıldır bu sektördeyim. Yaklaşık 6 yıldır da Elemental Wellness çatısı altında görev yapmaktayım.

Kadınlar da ağırlıkla çalışırsam kaslı olur vücudum, çirkin olurum gibi algılar var. Bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Kadınlar kesinlikle kassal egzersiz yapmalılar. Çünkü erkekle kadını yanyana koyduğunuzda yapısal anlamda kassal fark kesinlikle var. Daha zarif olmaları, daha esnek olmaları yanı sıra. Ancak bu doğrultuda düşündüğümüzde bayanlarda en çok kemik hastalıkları bayanlarda görülüyor. Bu da bir tesadüf değil aslında, sebebi temelinde bayan yapısında kas oranının çok olmaması, fiziksel aktivitenin biraz az olmasından kaynaklıdır. Bundan dolayıdır ki, bayanların kassal egzersiz yapması günlük yaşamsal faaliyetlerini çok fazla destekleyecektir.

Örneğin ; masa başında çalışan bir bayanın bütün gün boyunca hareketsiz kalması ve buna bağlı olarak duruş bozuklukları, bel ağrıları, sırt ağrıları oluşması gibi birçok rahatsızlıkla karşılaşıyorlar. Bunların hepsinin fiziksel aktivitenin az olmasından kaynaklanıyor.

Herkesin yaşına uygun kassal egzersiz yapması gerekiyor.

Spor yapmak sadece fiziksel olarak bir değişiklik değil, aynı zamanda zihinsel, psikolojik olarak da bir değişim getiriyor. Siz bu değişimler sonrasında gözlemliyorsunuz, psikolojilerini ya da değişikliklerini. Neler görüyorsunuz ?

Fiziksel olarak fit olan insanın kendine özgüveni geliyor ve daha mutlu hissediyor, daha sağlıklı hissediyor. İnsan yapısı o kadar mükemmel ki her şeye adapte olabilir. Tembelliği de adapte olabilir, aktiviteye de adapte olabiliyor. İnsan hareketliliğe alıştığında, yenilenme hormonu salgılar, mutluluk hormonu salınır, özellikle aktivitelerle birlikte özgüveni gelir ve kişi kendini mutlu hissetmesi normal. Tabi ki herkes, fiziksel olarak iyi görünmek ister, bunların doğrultusunda bu da eklendiğinde mutlu bir insan görmeye başlıyorsunuz.

 Daha fazlası için videonun tamamını izleyebilirsiniz, iyi seyirler : )

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı