Veliler Bu Da Size 'Ders' Olsun!

3 dakika okuma süresi

Veliler Bu Da Size 'Ders' Olsun!

Eğitim öğretim yılının ikinci dönemi başladı. Bu dönem hem veliler hem de öğrenciler için ilk dönemde yapılan hataları ya da eksikleri telafi etme dönemi... Yani karnedeki kırıkları düzeltme fırsatı. Bunun en önemli yolu da doğru ders çalışma yöntemleri...

Öğrencilerin okulda başarısını etkileyen birçok etken var. Bunlar fizyolojik, sosyolojik, kültürel, ekonomik ve psikolojik etkenler olabiliyor. Ama bunlar içerisinde en önemlisi, öğrencinin kendine etkin bir çalışma yöntemi belirleyememiş olması. Birçok öğrenci saatlerce ders çalışsa da başarısız olmaktan yakınır. Başarı, çalışmaya ayrılan süre kadar, bu sürenin ne kadar verimli kullanıldığına bağlı olarak mümkün olur. Prof. Dr. Binnur Yeşilyaprak, kitabında, öğrencilere etkin çalışma yöntemlerinin yollarından ve nasıl faydalanacakları bilgisini veriyor. Şimdi bu bilgilere bir göz atalım..

Zeka Başarı İçin Gerekli Ancak Yeterli Değildir

Yeşilyaprak’ın kitabında genel olarak öğrencilerin şu alanlarda kendilerini geliştirmeleri önerilmiştir:

 • Zamanın iyi planlanması
 • Çalışma ortamının düzenlenmesi
 • Çalışma sürelerinin ve aralıklarının planlanması
 • Not tutma
 • Aktif Dinleme 

İŞTE BAŞARI İÇİN SİHİRLİ ÇALIŞMA YÖNTEMLERİ

1- ZAMANIN DOĞRU KULLANIMI

Zaman tüm insanlara "eşit" olarak verilen tek şeydir. Hiç çaba harcamadan sahip olduğumuz zaman biriktirilmez, depolanmaz, üretilmez ve çoğaltılmaz bir kaynaktır. Öğrenciler çalışmaya başlamadan önce en çok zamanı ne çalışacağına, hangi malzemelerin gerektiğine ve bunun için ön hazırlık yapmaya karar verirken harcar. Bir diğer zaman harcanan konu da televizyon izlemek, dergi okumak, bilgisayar başında oyalanmaktan kaynaklanır. Bunları yaparken bir yandan da ders çalışmak zaman ve enerji kaybıdır. Zamanı planlı ve verimli kullanma alışkanlığı kazanmaya "önceliklerinizi", "yapmak zorunda olduklarınızı" belirleyerek başlamak gerekir.

2- ÇALIŞMA ORTAMINI DÜZENLEME

Çalışma odası çok iyi havalandırılmış olmalıdır. Yeterli havalandırılmayan oda oksijen azlığına baş ağrısına neden olur ve bu da verimi düşürür. Sessiz bir çalışma odası da dikkat dağınıklığını engeller. Çalışma masasının etrafında dikkat çekici uyaranlar bulunması da dikkat dağınıklığı yapabilir. Ders çalışma, çalışma masasında verimli olur. Yatağa veya kanepeye uzanarak, çekirdek çitleyerek, televizyon izleyerek yapılan çalışma "zaman öldürmek"tir.

3- ÇALIŞMA SÜRELERİNİN VE ARALIKLARININ PLANLANMASI

Genellikle 45-50 dakikalık süre ara vermeden çalışma için uygundur. Öğrenmek için ayırdığınız süre iki saat ise, bu zamanı iyi planlayarak daha yüksek verim elde edebilirsiniz. İlk 45-50 dakikadan sonra 10-15 dakika ara verilip yeniden öğrenmeye devam edilirse hatırlama eğrisi daha yükseğe çıkar. Çalışılan 45-50 dakika boyunca beyne giden bilgiler, verilen 10-15 dakikalık aralıklarla gerekli yerlere yerleştirilecek ve beyindeki mevcut bilgilerle ilişkiler kurulacaktır. Böylece gelen bilgiler özümsenecektir. Ancak bu 10-15 dakikalık molalarında nasıl değerlendirildiği de önemlidir. Bu dinlenme aralığı beynin kendi kendine çalışması için boş bırakılmalıdır. Zihinsel bir etkinlik yapılmamalıdır. Bu süre müzik dinleme, kısa bir yürüyüş, gibi enerjiyi yineleyen etkinlikler olmalıdır. Beyin bu 10-15 dakikalık arada gelen bilgileri yerleştirip mevcut bilgilerle ilişki kurduktan sonra yeni bilgileri almak için hazır olur.

4- NOT TUTMA ALIŞKANLIĞI

Öğrendiğimiz bilginin yaklaşık yüzde 70'ini bir saat içinde, yüzde 80'nini de bir gün içinde unuturuz. Not tutma işitme ve okuma yoluyla aldığımız bilgileri, beyin yazma faaliyetine dökerken motor bölge faaliyeti olan kassal bir aktivite de devreye girdiğinden öğrenme daha kalıcı olur.

5- AKTİF DİNLEME

Duyma pasif, dinleme ise aktif bir süreçtir. Öğretmeninizi, arkadaşınızı bir semineri dinledikten sonra hatırınızda ne anlatıldığının kalmadığının farkında mısınız? Oysa konuşmanın tamamını duydunuz. İşte bu durum dinleme ile duyma arasındaki farkı ortaya koyar. Duyma biyolojik bir süreçtir sesler kulak tarafından alınır. Dinleme ise bilişsel bir süreçtir duyulan gelen bilgi yorumlanır. Öğrenmenin gerçekleşmesi için etkin bir dinlemeye hazır olmak gerekir. Tüm bu bilgilere dikkat edilerek ders çalışmanın verimliliği artırılabilir ve başarı kaçınılmaz olur. Öğrenmeyi olumlu etkileyen bu bilgiler her öğrencinin rehber öğretmeniyle de birlikte hazırlayacağı ders çalışma programının ürünü olacaktır.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı