Vajinismus hakkında 9 önemli bilgi!

1 dakika okuma süresi

Vajinismus hakkında 9 önemli bilgi!

Kadınların en sık karşılaştığı problemlerden biri olan vajinismus hastalığıyla ilgili olarak sizler için önemli bilgiler derledik!

Vajinismus ülkemizde ve tüm ülkelerde olmak üzere kadınların yaşadığı en büyük sıkıntılardan biridir. Hayatı adeta çekilmez hale getiren bu rahatsızlık kişinin cinsel hayatını hatta evlilik hayatını bitirecek kadar ciddi boyutlara gelmektedir. 

Vajinismus nedir?

Vajinismus bir çeşit cinsel işlev problemidir. Bazı ülkelerde sık görülür. Özellikle baskın toplumlarda ve baskıcı ailelerde sık görülen rahatsızlıktır. Çünkü bu hastalığın zemininde psikolojik nedenler yatmaktadır. 

Vajinismus ilişki sırasında vajina kaslarının istemsiz bir şekilde kasılmasıdır. Tamamen kişinin kontrolü dışındadır. Bu kasılmadan dolayı cinsel birleşme gerçekleşememekte veya zor gerçekleşmektedir. 

vajinismus

Vajinismusun belirtileri nelerdir?

-Cinsel ilişki sırasında kasların kasılması sonucu ilişkinin zor bir duruma gelmesi

-Cinsel birleşmenin biraz yaşandığı durumlarda ise cinsel birleşme sırasında ağrı ve acı hissedilmesi. Yani çiftin penis-vajina ilişkisini tam anlamıyla gerçekleştiremememsi.

-Cinsel birleşme sırasında vajinada yanma,batma,ağrı ve kaşıntı hissi. 

-Jinekoloğa gitmek istememe ve muayeneyi reddetme.

-Çok acıyacak ağrıyacak düşüncesiyle yaşanan cinsel isteksizlik.

Vajinismus Türleri Neler?

Primer vajinismus: İlk cinsel ilişkide ortaya çıkan vajinismustur.

Sekonder vajinismus: Vajinismus tedavileri sonrası ortaya çıkabilir. Mesela doğum sonrası tekrar ortaya çıkabilir.

Vajismus tedavi edilir mi?

Vajinismus tedavi edilebilen bir hastalıktır. Hastalığın teşhisi deneyimli bir jinekolog tarafından 15-20 saniye içinde koyulabilir. Tedavi sürecide çok uzun zamanı kapsamaz. Vajinismusa neden olan şey belirlenir ve tedavi süreci başlar. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi vajinismusun en büyük nedeni psikolojik kaynaklıdır. Vajinismusun tedavi yöntemi ise "cinsel terapi" şeklindedir.

Vajinismus tedavi edilmezse ne olur?

Vajinismus hastası olup tedavi olmadığınız sürece tam anlamıyla rahat şekilde cinsel birleşme yaşayamazsınız. Bu durum ilk başta cinsel hayatınızı ve zamanla sosyal hayatınızı etkisi altına alır. Vajinusmus kişide zamanla özgüven kaybı oluşturur. Kişinin kendisini yetersiz hissetmesi zamanla insan ilişkilerinde olumsuzlara neden olacaktır.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
selin
selin - 09/01/2019 13:57
Bende vajinismus hastasıydım. Psikolojik olarak beni çok etkiliyordu. Sonunda eşimle birlikte bir sürü doktorla görüştük ve kendime en uygununu buldum. Bu konuda bana yardımcı olan doktorum Yasemin Yıldız ( https://vajinismusankara.com/ ) çok iyiydi. Herkese önerebileceğim birisidir.
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html