Üniversitelere Yeni Bölüm: Sürü Yönetimi

1 dakika okuma süresi

Üniversitelere Yeni Bölüm: Sürü Yönetimi

Sürü yönetmek artık meslek oldu! Çobanlara özel üniversite bölümü!

Türkiye'de bir sürü  insan boş ve işsiz... Kimi kahvelerde oturuyor, kimi caddelerde geziniyor. TÜİK'in verilerine göre işsizler sürüsü yani ordusu yüzde 10.1 arttı. Tarım Bakanlığı'nca planlanan proje işte bu işsizlere iş imkanı sunuyor. Bakanlık üniversitelerde açılacak 2 yıllık Sürü Yönetimi Bölümü'yle hayvancılığı geliştirmeyi planlıyor. Bize göre işsizlik oranı da bu bölüm sonrası bir hayli azalacak.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, çobanlığa ilgiyi artırmak amacıyla üniversitelerde 2 yıllık "Sürü Yönetimi" bölümü açılması için çalıştıklarını söyledi. Türkiye'de 25 milyon çalışanın 4'te 1'inin tarımda faaliyet gösterdiğine işaret eden Bakan Mehdi Eker, ABD'de 100 kişiden 1'inin, AB ülkelerinde 100 kişiden 4'ünün, Türkiye'de 100 kişiden 25'inin tarımda çalıştığını belirtti. Tarımda çalışan 6 milyon 100 bin kişinin sadece 1 milyon 200 binin sigortalı olarak çalıştığına dikkati çeken Eker, bu oranın toplam sigortalı çalışanların yüzde 6,5'ine karşılık geldiğini ve bu sayının çok az olduğunu belirtti.

2 YILLIK YÜKSEKOKUL

Bakan Eker, tarımda çalışan milyonlarca kişinin eğitim ve sigortalılığının geliştirilmesi konusunda çaba gösterdiklerini, projeyle bu konuda da mesafe kat etmeyi amaçladıklarını vurguladı. Bakan Eker, çoban ihtiyacının karşılanması ve çoban haklarına yönelik bir çalışma yapılıp yapılmadığı yönündeki soru üzerine, ''Çobanlığa ilginin oluşması yönünde, mesleğe biraz formasyon da kazandıracak şekilde hatta üniversitelerimizin ilgili bölümlerinde 'sürü yönetimi' gibi, belki 2 yıllık yüksekokul tarzında bir eğitimle bunun biraz daha güçlendirilmesi ve yaygınlaşması yönünde çalışmamız var'' diye konuştu.

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı