Umudun Festivali Filmmor 11 Yaşında

2 dakika okuma süresi

Umudun Festivali Filmmor 11 Yaşında

11. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali yeniden başlıyor! Ayrıntılar Daha İyi Yaşam'da!

Merhaba,
Zor geçen bir yılın ardından yine de umutla, "Merhaba" diyerek başlıyor 11. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali. 

Umudunu ve gücünü kadınlardan alan, kadınlar tarafından kadınlar için yapılan, bu yıl hırpalanan-susturulan-görmezden gelinen tüm kadınlara ithaf edilen festival, dört şehirde, on dokuz ülkeden kadınları ve filmlerini ağırlıyor. Filmmor gezmeye 15-23 Mart’ta İstanbul’dan başlayacak, sırasıyla 30-31 Mart’ta İzmir’e, 6-7 Nisan’da Sinop’a ve son olarak 13-14 Nisan’da Bitlis’e uğrayacak.

Umudumuz Var!

490-254

Festival ekibi, bu sene Filmmor'a olan ihtiyacı aşağıda ki cümleleriyle dile getiriyor.

"Cinsiyetçiliğin, muhafazakarlığın hayatlarımızı gittikçe daha çok tehdit ettiği zor bir yıl geçirdik. Boşanma, kürtaj gibi var olan haklarımızı kullanmanın bile zorlaştığı, bazen fiilen mümkün bile olmadığı, “aile”nin kadınların bağımsız varlıklarının önüne geçen bir fetiş haline getirildiği bir yıl daha geçti. Hatta sadece boşanmak, o baskı ve şiddet dolu aileden çıkmak istediği için öldürülen yüzlerce kadını kaybettiğimiz bir yıl daha geride kaldı... Kadınlar için itaatten isyana geçmenin en ağır sonuçlarının yaşandığı bu yıllarda yine de kadınlar, hakları, dirençleri ve umutlarından vazgeçmediler. Böylece, hayatımız, bedenimiz, emeğimiz, kararlarımız, haklarımız bizimdir diyebiliyorsak hep birlikte, bu zor yıllarla da başa çıkabileceğimize umudumuz var!"

İlk Kez Ödül Verilecek

10 yıldır kadınların yan yana olmaya ihtiyacı var diyerek yarışmasız bir festival düzenleyen Filmmor da  yine yarışma yok fakat bu sene dayanışma ödülü var, Mor Kamera Umut Veren Kadın Sinemacı Ödülü! Kadınları teşvik etmesi ve onlara ilham vermesi adına bu ödülün gücünü seneye hissedeceğimizi düşünüyor ve doğru bir karar olduğuna inanıyorum. Bu sene 19 yönetmenin yer aldığı  festivalin merakla beklenen 2 yönetmeni ise Doris Dörrie ve Yeşim Ustaoğlu. Yeşim Ustaoğlu, programda yer alan Araf, Bulutları Beklerken, Güneşe Yolculuk, İz ve Pandora’nın Kutusu filmlerinin gösterimlerine katılacak. Doris Dörrie ise 19 Mart Salı günü saat 17.00’de izlenebilecek, tuhaf tesadüfler ve dostluğun sınırları üzerine hit komedi filmi Erkekler filminin gösteriminde bulunacak. Ayrıca ödüllü romantik komedisi Kimse Beni Sevmiyor ile Almanya ve Seattle'da ödüller alan, Berlin Film Festivali'nde yarışan ''Kiraz Çiçekleri'' gösterime sunulacak.

Araf

Kadınlar bir kez daha hepimiz adına, film gösterimleri, söyleşi ve atölyelerle, İstanbul, Bitlis, Sinop ve İzmir’de, tüm kadınları dayanışma, direnç ve düşlemeye davet ederek eşit, özgür ve "Daha iyi yaşamak hakkımız" diyor!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı