Uluslararası Caz Günü için İstanbul seçildi

1 dakika okuma süresi

Uluslararası Caz Günü için İstanbul seçildi

Geçtiğimiz yıl New York'ta düzenlenen caz günü bu sene İstanbul'da yapılacak.Dünyanın en başarılı cazcıları İstanbul'da birbirinden güzel konserler verecek.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Genel Direktörü Irina Bokova, UNESCO Kültürlerarası Diyalog İyi Niyet Elçisi Herbie Hancock, TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve TC Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, 30 Nisan'da, bu yıl ikincisi kutlanacak Uluslararası Caz Günü'nün ana etkinliğine İstanbul'un ev sahipliği yapacağını açıkladı. Her yıl 30 Nisan'da gerçekleştirilen Uluslararası Caz Günü, dünyanın dört bir yanından insanları caz müziğini kutlamak, bu müziğin kökenleri hakkında bilgilendirmek ve farklılıkları aşan bir iletişim biçimi olarak sahip olduğu önemli rolü vurgulamak amacıyla bir araya getiriyor. İstanbul'da gerçekleştirilecek kutlamalar 30 Nisan Salı sabahı, Herbie Hancock ve Wayne Shorter önderliğinde, lise öğrencilerinin katılımıyla gerçekleştirilecek özel bir performansla başlıyor.

YERLİ SANATÇILAR DA KATILACAK

Aynı akşam Aya İrini Müzesi'nde düzenlenecek konserde ise aralarında piyanistler John Beasley, George Duke, Robert Glasper, Herbie Hancock, Abdullah Ibrahim, Keiko Matsui ve Eddie Palmieri; vokalistler Al Jarreau, Milton Nascimento ve Dianne Reeves; trompet sanatçıları Hugh Masekela, İmer Demirer ve Christian Scott; bas sanatçıları James Genus, Marcus Miller ve Ben Williams; davulcular Terri Lyne Carrington ve Vinnie Colaiuta; gitaristler Bilal Karaman, John McLaughlin, Lee Ritenour ve Joe Louis Walker; saksafon sanatçıları Dale Barlow, Igor Butman, Jimmy Heath, Wayne Shorter ve Liu Yuan; klarnet sanatçıları Anat Cohen ve Hüsnü Şenlendirici; kemancı Jean-Luc Ponty; perküsyon sanatçısı Pedro Martinez ve önümüzdeki haftalarda açıklanacak diğer özel konukların bulunduğu, dünyanın dört bir yanından gelen yıldız müzisyenler aynı sahnede buluşuyor. Etkinliğin müzik direktörlüğünü ise John Beasley üstleniyor.  

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı