Ucuzu Keşfetme Dürtüsü

2 dakika okuma süresi

Ucuzu Keşfetme Dürtüsü

İşte Türklere özel ucuzu keşfetme dürtüsü Daha İyi Yaşam'da!

Ekonomik darboğazı öyle çok yaşar olduk ki, ucuzu keşfetmek içimize işlemiş. Gelir düzeyi pek fark etmez, artık insana bir "dürtü" daha eklendi. Özellikle orta yaş üzerinden itibaren uygun fiyata yönelmek alışkanlık haline geldi. Bir göz atalım Türk insanı nasıl ucuz yaşıyormuş...

REYON FIRSATÇILARI

Büyük marketlerde bir köşede oturan yaşlı insanları gördüğünüzde yorulduklarını düşünürsünüz değil mi? Aslında öyle değil. Onlaar fırsatçıdır. Kıyma için indirim anonsu geldiğinde gidip kıymasını alır, sonra yerine geri gelir. Pirince indirim geldiğinde bir koşu pirinci alır... Onlar bütün gün orada evin ihtiyacını indirimli bir şekilde almak için beklemektedir, yorulduklarından değil...

YARATICI EV KADINLARI

Tasarruf konusunda ev kadınları mucizeler yaratıyor. Bir kadın sık sık markete gidip eli boş dönüyorsa anlayın ki fiyat araştırması için sahaya çıkmıştır. Bir değil, birden çok markette fiyat analizi yapma yetisi bu Türk kadınına profiline özeldir. Evde eksik olan ne varsa indirim gününde alınarak ev ekonomisine katkı sağlanır.

TELEVİZYON İZLERKEN IŞIK KAPANIYOR

Elektrikli cihazların tasarrufu da çok önemli. Bir evden dışarı ışık süzülüyorsa anlayın ki o evde televizyon izlenirken ışıklar kapatılmıştır. Bu vatandaş saçını da fön makinesi yerine havlu ile kurutur. Bu evde çamaşır ve bulaşık makinesini şüphesiz akşam 22.00'den sonra kullanılır.

ETİ GRAMLA ALIR

Et ürünleri misafir geldiğinde yenir o da gramla. Kasaba caka satar, "Bugün misafirim bana 10 TL'lik kıyma ver" diyerek. Evdeki eskiler atılmaz. Eskiden nayloncuya verilen eski elbiseler değerlendirilir.havlu ve çarşaflar toz bezi, kazaklar paspastır artık. Kira giderini karşılamakta zorlananlar anne-babasının yanına taşınır, emekli maaşı ek gelir olur. Dar gelirli çiftler düğün yerine sade bir nikah töreni ile dünya evine girer. "Aman başkalarını ne eğlendiricez" bahaneleriyle bu işin üstü örtülür. Düğünü yapan da bir yaz günü apartman önünde yapar. Balayı için zaten memlekete gidilir.

EV SİNEMASI

Özel zevkler neredeyse sıfırın altına inmiştir. Bu kişiler hiç sinemaya gitmez, sinemayı eve getirir. Bilete vereceği parayla korsan DVD-VCD satın alır. Ya da İnternet sitelerinden film indirerek evinde izler. Aynı şekilde müzik CD'sine para vermek yerine internetten parça indirir ya da You Tube abonesidir.

BİT PAZARINA NUR YAĞIYOR

Gelir grubuna göre pit pazarı ya da moda haline gelen sosyete pazarına gidilir. Hele ki bir tanıdığın doğum günü varsa sosyete pazarı biçilmez kaftandır. Açık parfüm kurtarıcıdır, açık ruj bulsalar hiç kaçırmazlar!  

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı