Türkiye'de Gezip Görülesi 5 Güzel Büyük İlçe

2 dakika okuma süresi

Türkiye'de Gezip Görülesi 5 Güzel Büyük İlçe

İl değil büyük ilçe olarak kalmış 5 güzel yeri sizlere tanıtmak için ele aldık! Her birine tek tek gidip görebilmek dileğiyle!

İl değil Büyükilçe olarak kalmış 5 güzel yeri sizlere tanıtmak için ele aldık! Her gidip görenin gitmeyenlere tavsiye ettiği,aslında duymaya hep alışkın olduğumuz yerler. İznik,Tarsus,Doğubeyazıt ilk akla gelenler... Birçok farkı nedenden il olamamış, trafik ve kalabalığın hakim olmadığı yerler! Tası tarağı toplayıp yerleşmek için de çok idealler gezip görmek için de. İşte sizler için derlediğimiz 5 Büyük İlçe:

Bandırma: 

Güney ve Batı Sahillerine inerken İstanbul'a sadece 2 saat (deniz otobüsü ile) uzaklıkta olan bu harika kenti ziyaret ettiniz mi?  Bandırma'ya 15 dakika uzaklıktaki Erdek ve Tatlısu beldeleri deniz-kum-güneş açısından çok beğeneceksiniz! Ayrıca mutlaka Kebap İskenderini yemenizi tavsiye ederiz :)

Ayvalık: 

Bandırma'dan hemen sonra Balıkesir sınırları dahilinde bir kent... Denizinin güzelliği,yeşili,doğası birçok kişi tarafından hayran olunan ve keşfedilmiş güzelliklerden. Ayrıca fotoğraf için çok uygun şirin sokakları ile de görülmeye değer. Zeytinyağlı yemeklerini ve Ayvalık Tostunu yemeyi ihmal etmeyin! Ayrıca Sarımsaklı ve Patriça koyuna aşık olacaksınız :)

Tarsus: 

Tarihin açıdan o kadar zengin ki! Nereden başlasak! Kleopatra’ya adanmış bir kapıdan mı başlayalım? İncil yazarlarından Pavlus'un Tarsus doğumlu olmasından mı? Yoksa Roma dönemine ait ilk kanalizasyonlu yolun burada olmasından mı? Ya da Yedi Uyurların Mağarasının burada olduğunundan mı bahsedelim? Siz iyisi mi gidip görün! Şahmeran Hamamı ve Nusret Mayın Gemisi'de burada sizi bekliyor olacak. Ayrıca Tarsus'a kadar gidip şalgam içmemezlik yapmayın deriz :)

İznik: 

Huzurlu tatilin vazgeçilmezleri arasında. Size huzur veren gölü,tarihi dokusu ve havasıyla kesinlikle ziyaret edilmesi gereken Büyük İlçelerden... Tam bir Anadolu Kenti olan İznik bir çini cenneti. Küçük bir ziyareti hak eden bu kenti gezilecekler listenize ekleyin deriz. Huzurlu dolu tatilinizi bir ziyafetle taçlandırın ve İznik'in en meşhuru Köfteci Yusuf'a gidip köftesini mutlaka tadın :)

Doğubeyazıt: 

Ağrı,Van ve Erzurum'dan dilediğiniz saatte bir otobüse atlayıp gidebileceğiniz bir kent. Kerem ile Aslı hikayesinin burada başladığını biliyor muydunuz? Efsanenin başladığı yere, Keşişin Bahçesine mutlaka uğrayın! Doğubeyazıt geleneklerine dayanan bir ziyaret önerimiz daha var; Hanıbaba ziyareti. Burada dara düşenler,yeni evlenenler,bir dileği olanlaradak adayıp daha sonra bahçesinde piknik yapıyor! Manevi bir rahatlama biçimi olan bu ziyaret gerçekten ilginç bir deneyim olabilir. Ayrıca kentin en lezzetli tadı olan Abdigör Köftesini yemeden sakın geri dönmeyin! :)

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html