Türkiye'nin En Büyük 10 Şirketi

1 dakika okuma süresi

Türkiye'nin En Büyük 10 Şirketi

Capital Dergisi’nin hazırladığı Türkiye’nin en büyük 500 şirketi listesine göz gezdirmeye ne dersiniz?

Capital Dergisi, Türkiye’nin en büyük 500 şirketini sıraladı. Cirolarına göre sıralanan liste de zirve de geçen seneye göre değişiklik olmadı. Ancak listenin içinde şaşırtan şirketlerde mevcut. Daha İyi Yaşam sizler için bu listenin en büyük 10 şirketini derledi. 

şirket

Tüpraş Ciro İle Fark Attı

Türkiye’nin en büyük 10 şirketi ise şöyle sıralandı:

 1. Tüpraş
 2. OMV Petrol Ofisi
 3. Türk Hava Yolları
 4. Opet Petrolcülük
 5. BİM Birleşik Mağazalar
 6. Ford Otosan
 7. Shell & Turcas Petrol
 8. Türk Telekom
 9. Arçelik
 10. Turkcell

şirket

Tüpraş 36 milyar 895 milyon cirosu ile en yüksek ciroya sahip şirket olmayı başardı. En yakın rakibi olan şirket ise Petrol Ofisi. OMV Petrol Ofisi’nin cirosu ise 30 milyar 921 milyon.

GSM şirketleri arasındaki Vodafone 20. sırada yer alırken diğer GSM şirketlerinin (Türk Telekom ve Turkcell) oldukça gerisinde bir ciro ile seneyi kapattı.

İlk 20’ye girmeyi başaran diğer market zinciri şirket ise Migros. Listenin 19. sırasında yer alan şirket, ilk 5’teki BİM’in cirosunun neredeyse yarısı kadar kazanabildi. 

şirket

Doğuş Otomotiv, Mercedes Benz Türk, Tofaş Oto Fabrika, Oyak Renault gibi otomotiv sektörü şirketleri ilk 20’dki yerlerini korurken Ford, 6. sıradaki cirosu ile rakiplerine büyük bir fark attı.

Bir giyim şirketi olan LC Waikiki ise 26. sırada yer alarak diğer tekstil şirketlerini geride bıraktı. Yalnızca içecek üreterek listeye dahil olan Coca-Cola ise 6 milyar 723 milyon cirosu ile 30. sırada yer alıyor. 

Editörün Seçimi: Internetin En Etkili Kişileri Açıklandı!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html