Türkiye Eğitimde Bakın Kaçıncı Sırada?

1 dakika okuma süresi

Türkiye Eğitimde Bakın Kaçıncı Sırada?

OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün) raporu açıklandı. Türkiye eğitimde bakın kaçıcı sırada yer aldı.

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün eğitim kuruluşları arasında yaptığı değerlendirmeye göre Türkiye 38 ülke arasında 35'inci sırada yer aldı.

OECD’nin “2016 tek başına eğitim raporunda” öğrencilerin eğitim süreleri ve yetenekleri değerlendirilirken ayrıca 25-64 yaş arası kişilerin lise ve üstü eğitim durumları değerlendirildi.

OECD’nin raporuna göre eğitim sıralamasında ilk sırayı Finlandiya kaptı. İlk 5 ise su şekilde: Estonya, Danimarka, Polonya ve Avusturalya. Türkiye ise eğitim raporunun son 35 sırasında yer aldı. Güney Afrika, Brezilya ve Meksika ve Türkiye şeklinde.

TÜRKİYE OECD’E GÖRE ORTALAMANIN ALTINDA

Yapılan incelemeye göre Türkiye’de eğitim süresi 16,5 yıl. Ancak bu sonuç OECD raporuna göre yeterli değil. Türkiye’de lise bitirenlerin oranı %36 iken OECD’nin raporuna göre bu oran %76 çıktı.

2003’ten beri uygulanan OECD Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) okuma testinde ilerleme kaydetmesine karşın hala OECD ortalamasının altında.

CİNSİYET EŞİTSİZLİĞİ

Raporda yükseköğretimdeki cinsiyet eşitsizliği ve eğitimdeki sosyal eşitsizlikler incelendi. Raporda çıkan sonuca göre Türkiye’de kız ve erkek öğrenciler arasında çok büyük oranda not farkı ortaya çıktı. Türkiye’de öğretmen olanların cinsiyetlerinde kadın oranı giderek azalmakta.

OECD raporuna göre Türkiye cinsiyet eşitsizliği sıralamasında sonda yer alıyor. Türkiye’de üniversite okuyup diploma alanların oranı %50. Ancak OECD’ye göre bu oran %58. Türkiye 2015 yılında OECD raporunda 76 ülke arasında 41’inci sırada yer almıştı.

Çocuğumun Sanata Yeteneği Olduğunu Nasıl Anlarım?

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html