Tüp Bebek Aşamaları

2 dakika okuma süresi

Tüp Bebek Aşamaları

Çocuğunuz olmuyor diye üzülmeyin! Tüp bebek yöntemini hiç düşündünüz mü? İşte tüm ayrıntılarıyla tüp bebek aşamaları..

Kim istemez ki çocuk sahibi olmayı? Sizin ve sevdiğinizin bir parçası dünyaya gelecek ve siz onu kendinizden bile çok seveceksiniz. Evinizin içinde apayrı bir heyecan ve dahası. Ve siz annelik gibi güzel bir duyguyu yaşayacaksınız. İşte anne olmak bizce böyle bir şey.. Umarız anlatabildik :)

Ne yazık ki bazı sağlık sorunları anne olmanın önüne geçiyor. Ancak bu konuda kesinlikle ümitsizliğe kapılmayın. Günümüzde birçok tedavi yöntemiyle çocuk sahibi olmak mümkün. Bunlardan bir tanesi de tüp bebek tedavisi. Bazılarımız bu konu hakkında tereddütlü olabilir. İşte bu noktada tüp bebeğe dair kafanızdaki soru işaretlerini bir kenara bıraktıracak yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Tüp Bebek Aşamaları:

1.Tedavi öncesi adaylarla eğitim

Tüp bebek yaptırmak isteyen çiftler belirledikleri tüp bebek merkezine gelirler ve tüp bebek hakkında bilgi edinirler. Çiftlere tüp bebeğe dair tüm aşamalar anlatılır ve tedavi için planlama yapılır. Tüp bebek tedavinin en önemli aşamasından birini oluşturur. ”Hikaye alma” aşaması olarak adlandırılan bu aşamada çiftlerden bazı testler istenir ve tedavi bu sonuçlara göre değerlendirilir.

2.Yumurtalık hormonlarının takibi

Tüp bebek tedavisinin bu aşamasında yumurtalıklar tamamıyla kontrol altına alınmaya çalışılır ve bazı ilaç tedavileri uygulanır. Bu ilaçlar yumurtlamayı istenilen zamandan önce gerçekleşmesini kontrol altına alır.

bebek

3.Yumurtalıkların uyarılması ve Yumurta gelişimi

Tüp bebek tedavisinde başarı oranı yumurtalıkların üretim sayısına bağlı olup ne kadar yumurta üretilirse o kadar başarı sağlanır. Yumurtaların uyarılması için bazı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar cilt altına ve kas içine iğne yapılarak uygulanır. Bu işlem uygulandıktan sonra ilaçların tepki vermesi 10 gün sürer. 

4. Yumurtaların toplanması aşaması

Bu aşamada yumurtaların gelişip gelişmediği kontrolü yapılır ve son enjeksiyon işlemi uygulanır. Tüp bebek tedavisinin 4. aşamasını oluşturan bu aşamada yumurtaların toplaması beklenir.

bebek

5. Laboratuvar İşlemleri

Yumurtalar toplandıktan 1 gün sonra yumurtalardan kaç tanesinin döllendiği hakkında tüp bebek gerçekleştiren çifte bilgi verilir. Laboratuvarda döllenen yumurtalardan en kaliteli olanları anne rahmine yerleştirilir.

6. Embriyo transferi aşaması

Tüp bebek tedavisinin en önemli aşamasını oluşturur. Tedavinin başarılı olması embriyonun rahme doğru şartlarda ve doğru zamanda yerleştiriliyor olmasına bağlı. Yani tüp bebek tedavisinde embriyonun kalitesi kadar bunu gerçekleştiren doktorun tecrübesi de önemli.

Transfer sağlıklı bir şekilde yerleştirildikten sonra hasta 3-4 saat hastanede dinlendirilir ve taburcu edilir. Yapılan tüp bebek tedavisinin başarılı olup olmadığı ise transferden 14 gün sonra yapılan gebelik testiyle belirlenir.

bebek

Tüp bebek hakkında daha detaylı bilgiye ihtiyacınız varsa "Tüp Bebek Tedavisi Nedir?" yazımızı okumalısınız!

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 2
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji
 • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html