Tükettiğiniz Gıdalar Ne Kadar Güvenli?

2 dakika okuma süresi

Tükettiğiniz Gıdalar Ne Kadar Güvenli?

"Tükettiğiniz gıdalar ne kadar güvenli?" sorusunun cevabı Daha İyi Yaşam'da!

"İnsan ne yerse odur" sözü birçok gerçeği hatırlamamıza neden oluyor. Mesela tüketilen gıdalar ne kadar güvenli. Kulaktan dolma bilgilerle onu yeme, bu zararlı gibi söylemler ne kadar doğru. İşte tüm bu bilgilerin en doğrusu Gıda Güvenliği Konferansı'nda tartışılacak. Gıda güvenliği bilime dayalı yönetilmediği takdirde çok sayıda riski taşıyabilir. Gelişmiş ülkelerde bu risklerin neler olduğunu, bunların nasıl ortadan kaldırılabileceğini belirleyen ve bu bilgiyi tüketici ile paylaşan bağımsız bilimsel kurumlar var.

Bu toplulukta toksikologlar, biyologlar, gıda mühendisleri ve teknologları, ziraat mühendisleri, kimya mühendisleri, veteriner hekimler, tıp doktorları, diyetisyenler gibi daha adını sayamadığım birçok konuda uzman bilim adamı bulunmakta. Ülkemizde bu kurum olmadığından, tek tek kimi meslek mensubu akademisyenler bu boşluğu son derece yanıltıcı biçimde dolduruyor.

 NE YAPMAK GEREKİYOR?

-Tüketicilere büyük görev düşüyor. Öncelikle ısrarla ve sürekli bağımsız bilimsel kurulun oluşturulmasını talep edelim hep birlikte. Bunu sağlamak kamu otoritesinin doğru bilgiye ulaşmayı hak eden tüm tüketicilere borcudur.

-Bu aşamada tek tek kişilere değil, kurumsal görüşlere itibar edelim. Gıdalarda sağlığa zararlı bir uygulama olsa buna ilk itirazın ülkenin sağlık otoritesinden, sağlık ile ilgili üniversitelerden, meslek odaları gibi örgütlerden geleceğini. Bilimsel olarak kabul gören ve yasal olan tavukçuluk risk taşısa buna ilk olarak Veteriner Hekimler Konseyi’nin veya topluca Veteriner Hekim akademisyenlerin karşı çıkacağına emin olalım.

-Teknoloji çağı doğru bilgiye ulaşım kadar, yanlış bilginin de odağı haline gelmiştir. Tüketici yaygın deyimi ile “internette sörf yaparak” doğru bilgiye ulaştığını düşünüyor. Oysa pek çok kontrolsüz site var. Burada da kurumsal ağırlık önem kazanıyor. Konu uzmanlıkları ile ilgili meslek Odaları, üniversiteler, Türk Toksikoloji Derneği gibi bilimsel alanda kabul görmüş STK’ların siteleri üzerinden yapılmasına özen gösterelim.

-Uzmanlık alanlarına dikkat edelim. Gıda güvenliğinin başlıklarının her biri bir uzmanlık konusudur. UHT sütte uygulanan işlemlerin süt bileşenlerine ne yaptığını bu teknoloji üzerine çalışan meslek grupları bilir. Teknolojide aslında var olmayan bir olguyu varmış gibi yorumlayarak tüketicilerin aklını karıştıranlara karşı duralım. Olabilecek en kötü şey, bir yandan tüketicinin risk algısının yanıltılması ve kayıtdışına yöneltecek korkulara itilmesi; diğer yandan da doğru olmayan beslenme modellerine yönelmeleridir. Tüketiciler tavuk tüketmeye korkuyor; güvenli sütü tüketmek istemiyor.  Oysa hepimiz çok iyi biliyoruz ki hayvansal protein tüketimimiz çok düşük.

-Yanlış yönlendirme ve bilgilendirmenin hesabını soracak kurumlar görevlerini yapmalı ve tüketiciyi yanıltmanın yaptırımı olmalıdır. Yanıltmalar konusunda kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin mutlaka reaksiyon vermesi, gerektiğinde konu ile ilgili birkaç kurum birlikte acil bilgilendirmelerin yapılması ve tüketicilerin de bu bilgi kaynaklarına yönlendirilmesi önem taşımaktadır. Diğer yandan bu konuda çok çeşitli mesajlarla kamu spotlarının düzenlenmesi gerekmektedir.

Gıda güvenliği alanında dünyanın en büyük mesleki organizasyonu olan IAFP - Uluslararası Gıda Koruma Birliği ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı işbirliğinde, 28 meslek örgütü ve sivil toplum kuruluşunun desteğinde 14 - 15 Mayıs 2013 tarihleri arasında Harbiye Askeri Müze ve Kültür Sitesi’nde gerçekleştirilecek.

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/mide-botoks-uygulamasi-op-dr-kemal-hunerli-roportaj-12708.html