Topuklu Ayakkabı Başınızı Ağrıtabilir!

1 dakika okuma süresi

Topuklu Ayakkabı Başınızı Ağrıtabilir!

Topuklu ayakkabıyla bir saat, dar bir ayakkabıyla oniki saate bedel!

Topuklu ayakkabı her kadının bir diğer vazgeçilmezlerindendir. Nerdeyse hepimizin dolabında en az bir çift topuklu bulunur. Peki hiç topuklu ayakkabınızın size zararlı olduğunu düşündünüz mü? Daha İyi Yaşam sizler için topuklu ayakkabı hakkında bilinmeyenleri derledi!

Topuklu ayakkabıların gün içinde uzun saatler boyu kullanılması sadece ortopedik değil genel sağlık sorunlarına da yol açabiliyor. Mantar, tırnak batığı, nasır ve parmak deformeleri bunlardan sadece birkaçı. Bu etkiler başağrısı şikayetlerine kadar varabiliyor. Elbette topuklu ayakkabının zararları bu kadarla bitmiyor!

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Temel Tıp Bölümü Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kalaycıoğlu topuklu ayakkabılar sebebiyle değişen duruş şeklinin omurgaya zarar verdiğini, omurgadaki eğrilik gibi problemlerin de iç organları dahi etkileyebildiğini şu sözlerle belirtiyor;

'İç organların pozisyonları değişebiliyor ve özellikle de öne itilen baskı söz konusu oluyor. Bu pozisyonu boynumuzla dengelemeye çalıştığımızda boyun ağrısı gibi durumlar ortaya çıkabiliyor. Bel fıtığı yapabilir, çok zorlanırsa boyun fıtığı yapabilir, şiddetli ağrılara yol açabilir. Bunlar kronikleştikçe ilerleyen yaşlarda daha da büyük problemler ortaya çıkabilir. Özellikle de ince topuklu ayakkabılar üzerinde dengede durmaya çalışmak, kasılmaya sebep oluyor. Bu durum da ağrı oluşturabilir.' Baş ağrısı şikayeti ile doktora giden bayanlar, tırnak batığı teşhisi alıp ağrılarının bundan kaynaklandığını öğrenerek şok olabiliyorlar. Bu sebeplerle gün içinde uzun saatler ayakta durulacağı, uzun yollarda yürüneceği zamanlarda topuklu ayakkabı yerine topuğu daha düz ve ortopedik ayakkabılar tercih edilmesi isabetli olacaktır.

Kaynak: Haber 3  

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı