Topuk Bakımı Nasıl Olmalı?

2 dakika okuma süresi

Topuk Bakımı Nasıl Olmalı?

Doğal yöntemler ile topuk bakımı nasıl yapılmalı biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam'ın sizler için derlediği o yöntemlere göz atın.

Ayak topuğu kimi zaman sertleşir, nasır tutar ve istenmeyen görüntülere sebep olabilir. Yaz tatilinde sandalet, terlik derken topuklarınızı herkes görmeye başlar. Hem estetik olarak hem de sağlık açısından oldukça olumsuz olan bu çatlaklar sizi kendinize kötü hissettirebilir.

topuk

Topuklarınızdaki kötü görüntüyü, nasırı önlemek için her gün banyonuzun birkaç dakikasını topuklarınızı törpülemeye ayırabilirsiniz. Ölü deriyi atmak için her gün yapılacak olan az süreli bu bakım topuk çatlaklarınızı önleyecek ve topuklarınızı estetik bir güzelliğe sokacak. Emin olabilirsiniz :) Peki topuklarınıza bitkisel ve doğal bir şeyler uygulamak istiyorsanız ne yapmalısını biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam olarak sizlere topuk çatlaklarını önleyici ve daha hoş görünmesini sağlayacak olan birkaç küçük tavsiye de bulunacağız.

Topuk Bakımı İçin Doğal Çözümler

topuk

Sirke ve Gül İle Topuk Bakımı

Topuklarınıza özel bir nemlendirici yapmanın tam sırası. İhtiyacınız olanlar ise 2 tatlı kaşığı elma sirkesi ve göz kararı gül losyonu. Küçük bir kocaya önce soğuk su ekleyin ve sonrasında sirkenin tümünü ilave edin. Ayaklarınızı bu suyun içinde 15-20 dakika kadar beklettikten sonra çıkarın ve kurulayın. Özellikle topuk bölgenize olmak üzere tüm ayağınıza gül losyonu ile masaj yapın. Topuklarınız hem nemlenecek hem de hoş bir kokuya sahip olacak. Ayağınızın yumuşadığına ve sinirlerinizin rahatladığına emin olabilirsiniz. Topuklarınıza bakım yapmak işte bu kadar kolay!

topuk

Limon ve Karbonat İle Topuk Bakımı

Banyodan çıkmadan önce topuk taşı ile topuklarınıza bir bakım yapın ve banyodan çıktığınızda ılık bir suya 1/2 çay bardağı kadar karbonat ekleyin. Karbonatlı su da ayaklarınızı bekleterek dinlendirin ve kokusunu giderilmesini sağlayın. Yaklaşık 15-20 dakika kadar beklettiğiniz ayaklarınıza (ağırlıklı topuk olmak üzere) vazelin sürün. Bu tarifte ayağınızı sarmanız gerektiği için vazelini topuk bölgenize bolca sürün. Vazelinle birleşecek şekilde 1/2 limon kabuğu rendesi ve 4-5 adet havanda dövülmüş aspirin ekleyerek topuklarınız karışımlı bölgeye gelecek şekilde bir bez yardımı ile sarın. Gece yatmadan önce topuk bakımı olarak uygulayacağınız bu kürü sabah oluncaya dek ayağınızda bekletmeye özen gösterin. Böylelikle topuklarınız ile ilgili bir sorun kalmayacaktır.

Editörün Seçimi: Ayak Kokusunu Önlemek İçin Ne Yapmalı?

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/selulit-beslenmeyle-duzelir-mi-12705.html