Tırnakların uyarıları ve anlamları

1 dakika okuma süresi

Tırnakların uyarıları ve anlamları

Tırnaklarınızın uyarılarının ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Daha İyi Yaşam sizler için derledi!

Son zamanlarda tırnaklarınızda bir değişiklik fark ediyorsanız tırnaklarınızda bazı sorunlar gelişiyor anlamına gelir. Tırnakların uyarılarını ve anlamlarını öğrenmek için Daha İyi Yaşam olarak derlediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz!

Tırnakların uyarıları ve anlamları

Kırılan Tırnaklar

Tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa ya da ikiye bölünüyorsa tiroitlerinizde bir sorun olabilir. Tiroitlerinizin az çalışması sonucu tırnaklarınız incelip kırılabilir ve tırnaklarınızın yavaş uzamasına neden olur. Tiroitlerinizde herhangi bir sorun olup olmadığını basit bir kan testiyle öğrenebilirsiniz.

Beyaz Tırnaklar

Eğer tırnaklarınızda beyaz lekeler çoğaldıysa böbrek hastalığı ya da karaciğer sorunlarıyla karşı karşıya olduğunuzu gösterebilir. Bunların dışında tırnaklarınızda protein eksikliği olduğunu gösterir. Bu tür hastalıklar tırnak yatağındaki kan akışını bozup beyaz lekeler oluşturur.

Mor tırnaklar

Tırnaklarınızda son zamanlarda morarmalar gördüyseniz bu tırnaklarınızın yeterince oksijen almadığını gösterir. Sorunun altında yatan neden ise solunum ve damarsal sağlık sorunları. Eğer bir süre beklediğiniz halde gitmiyorsa vücudunuzdaki oksijen seviyesini ölçtürmenizde fayda var.

tırnak

Soluk Tırnaklar

Tırnak etlerinizde anormal bir beyazlık varsa kan hücrelerinizin az olmasından kaynaklı olarak yani kan hastalığı olan anemiden dolayı bu görüntüyü alabilir. Tırnaklarınız bu şekildeyse yeşil yapraklı sebzeler, fasulye ve kırmızı et tüketmenizde fayda var.

Sararmış Tırnaklar

Tırnak renginiz adeta sararmış, solmuş bir görünümdeyse tırnaklarınızda mantar hastalıklarının olduğunu gösterir. Eğer tırnaklarınızda sararmalar varsa ihmal etmeyin çünkü oral ilaç tedavisi gerekebilir.

Tırnaklarda Siyah Çizgiler

Uzmanlara göre tırnaklardaki siyah çizgilerin nedeni cilt kanserinden kaynaklı olabiliyor. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi son derece önemli.

Sizin tırnaklarınızda hangi belirtiler var?

En Çok Okunan: Vücutta Hastalık Habercisi Olan 5 Sinyal

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • 1
  emoji
 • 1
  emoji
 • emoji
 • 1
  emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html