Tırnak batmasını hafife almayın!

2 dakika okuma süresi

Tırnak batmasını hafife almayın!

Tırnak batması nedir? Dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? Daha İyi Yaşam sizler için araştırdı.

Tırnak batması tırnağın dış kısımlarının içe doğru gömülmesi sonucu oluşturduğu yara ve enfeksiyondur. Tırnak batması en çok ayak parmaklarında görülür. 

Batık tırnak yaşam kalitesini bozan bir rahatsızlıktır. Tırnak batması tedavi edilmediğinde hem şiddetli ağrı hem de zamanla deformitelere neden olmaktadır.

Bu nedenle tırnak batmasını hafife almayın. Çünkü batık tırnak rahatsızlığı sizi bir kere esir aldı mı bırakması kolay olmuyor. Öyle illet bir hastalıktır. Tedavi edilse bile tekrarlama olasılığı çok fazladır.

TIRNAK BATMASININ NEDENLERİ

Tırnak batmasının birçok nedeni olabilir. Hiç ummadığınız şeyler bile tırnak batmasına sebebiyet verebilir. Genel başlık altında sıralayacak olursan en önemli nedenleri bunlardır:

-Yanlış ayakkabı tercihleri

-Ayağınızı hızla kapıya, sehpaya çarpması sonucu

-Tırnağınızı yanlış kesmeniz

-Aşırı kilolu olmak

-Hijyenik olmayan pedikürler

-Doğumsal bozukluklar

Yukarıda tırnak batasına neden olan en sık etkenleri sıraladık. Gelelim tedavi şekline. Tırnak batmasında tedavi çeşitleri durumun ciddiyetine göre değişiklik gösterir.

DESTEK TEDAVİLERİ

Bu yöntem batıklara uygulanır. Amaç tırnak yatağındaki basıncı düşürmektir ve şu şekilde uygulanır:

- Pulpaya (parmak ucundaki yumuşak doku kısmına) basınç uygulaması: Bu işlem tıpkı nasır yastıklarına benzeyen pulpa yastıkçıklıkları ile yapılabileceği gibi parmak ucuna baskı uygulayacak şekilde tırnağın serbest kenarından dolanarak iki yan kısmına tutturulan streç filmler ile de yapılabilir.

- Tırnak plağının her iki dış kenarları ile tırnak yatağı arasına pamuk sıkıştırılabilir.

-Operasyona hemen alınamayacak hastalara parmaktaki ödemi azaltmak için sıcak ayak banyosu yaptırılabilir. Sonrasında antibiyotikli pomadlar ile pansuman önerilir.

- Enfeksiyon bulguları şiddetli olan hastalarda ağızdan antibiyotikler kullanılmaktadır.

- Ayak terlemesi olan hastalara terlemeyi azaltıcı kremler eklenir.

TIRNAK TELİ UYGULAMALARI

Tırnağın yan katlantıları tırnak kökünden itibaren 0.5- 0.8 cm'yi geçmeyecek kadar çıkarılıp kesilir. Bu bölgeye özel aparatlar yardımı ile sürülen ilaçlar ile "kimyasal matrisektomi" denilen işlem gerçekleştirilir. Tırnak teli tedavi yöntemi kesin çözüm olup maliyetli bir tedavi şeklidir. Son yıllarda sık yapılmaya başlanmıştır.

TIRNAK BATMASI AMELİYATI

Tırnak batmasının ileri seviyelerinde tırnak batması ameliyatı gerçekleştirilir. Maalesef ameliyat bazen kesin çözüm olmayabiliyor. Yani batık tırnak ameliyatı da olsanız bu süreç hep tekrarlayacaktır.

TIRNAK BATMASINA EVDE ÇÖZÜM

Tırnak batması dayanılmaz hale geldiğinde ağrısını azaltmak için evde uygulayabileceğiniz bazı yöntemler vardır.  Tabii bunlar kalıcı değil geçici çözümlerdir. Evde yapabileceğiniz en masrafsız ve kolay çözüm parmakların uç alt kısmına pamuk yerleştirmektir. Böylece acı ve ağrınız hafifleyecektir. Bu işlemi bir hafta tekrarlamanızda fayda var.

Tırnak batmasına sebebiyet vermemek için hijyenik ortamlarda düzenli olarak pedikür yaptırmanız batık tırnak oluşumunu engelleyecektir. Bunun dışında tırnak batmalarına iyi gelen bazı kremler mevcut bunları kullanmanızda fayda var.

Telsiz diş çarpıklığı tedavi yöntemleri nelerdir?

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • 3
    emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/sivilcelerinizi-daha-da-cogaltacak-10-hatali-cilt-bakimi-12673.html