Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

2 dakika okuma süresi

Tırnak Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daha güzel ve sağlıklı tırnakların püf noktaları Daha İyi Yaşam'da!

Narin ellerimizi nasıl daha bakımlı gösteribiliriz? Son yıllarda tırnak bakımı ve sağlının önemi daha profesyonelce vurgulanıyor. El bakımımıza dikkat ederken, tırnak bakımını da aksatmamalıyız. Tırnak bakımında yapılan yanlışlar, şikayetleri de doğuracağından bu konuda bilgili olmamız gerekiyor. Daha İyi Yaşam olarak Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Figen Akın'ın bilgilerini sizler için derledik. 

Tırnak sağlığını korumanın, günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz birçok yönetimi olduğunu ve bunları ihmal etmememiz gerektiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Akın, yanlış uygulamaların geri dönüşü olmayan tırnak hasarlarına yol açtığını belirterek, "Tırnak etrafındaki koruyucu etkisi olan deri kısmın kopartılması bu bölgelerde dolama dediğimiz bakteriyel enfeksiyonlara, hatta çeşitli mantar enfeksiyonlarının oluşumuna da zemin hazırlayabilir" dedi.

Yanlış uygulamalar geri dönüşü olmayan problemlere yol açıyor

Tırnak bakımı başta kadınlar olmak üzere birçok insan için güzelliğin olmazsa olmazları arasında.. Özellikle son yıllarda tırnak bakımı ve sağlığına artık daha profesyonelce yaklaşılıyor. Çünkü tırnak bakımında yapılan yanlış uygulamalar ve ihmaller geri dönüşü olmayan tırnak ve kozmetik problemlerine yol açabiliyor.

Doğru uygulanan bakım ve alınan gerekli önlemlerle tırnak problemlerinin önüne geçebileceğine dikkat çeken Dr. Akın, sağlıklı tırnaklarla ilgili yapılması gerekenleri paylaşıyor:

Öncelikle sterilizasyon en önemli konulardan biridir. Çünkü siğil, hepatit B ve C enfeksiyonları, mantar ve bakteriyel enfeksiyonların en çok alındığı yer manikür salonlarıdır. Tırnak bakımında kullanılan aletlerin sterilizasyonu için en uygun yöntem ultrasonik bir temizleyicinin ardından özel sterilizasyon çözeltilerinden yararlanmaktır. Gidilen manikür salonlarında bu yöntemlerin kullanılıp kullanılmadığını, hastalıklardan korunmak için mutlaka kontrol etmek gerekir.

Deterjan, oje ve aseton gibi kimyasalların da sürekli kullanımının tırnak yapısında yumuşamaya ve tırnak altında boşalmalara neden olabilir. Onikoreksis adı verilen tırnak sorununda, tırnakta uzunlamasına kabartılar, çatlamalar ve kırılmaların meydana geldiğini özellikle de oje ve aseton kullanımının tırnak plağındaki yağın kaybına neden olabilir. Bu maddeler kullanıldıktan sonra tırnakların badem yağı, susam yağı gibi doğal bir yağ ile mutlaka nemlendirilmesi gerekir.

Sağlıklı beslenme her konuda olduğu gibi sağlıklı tırnaklar için de önem taşır. Protein, yağ, vitamin ve mineral eksiklikleri, bazı toksik maddeler, tırnakların kırılgan ve cansız olmasına sebep olur. Taze sebze-meyve, protein, tuzsuz çiğ badem, ceviz, kuru siyah üzüm çekirdeği, kuru meyveler ve günlük su tüketimi tırnak sağlığı için oldukça faydalıdır.

Ayak tırnaklarının düz, el tırnaklarının ise oval kesilmesi gerektiğini dile getirir. Özellikle ayak tırnaklarının kenar kısımlarının kesilmesi ciddi tırnak batmalarına yol açabilir.

Ayakkabı seçiminin de ayak tırnak sağlığı için dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta. Ayak parmaklarının ayakkabı içinde rahatça hareket edebileceği ve ayağı tam kavrayan ayakkabıları seçmek gerekir.

(Kaynak: www.pembenar.com)

Editörün Seçimi: Kadınlar Kulübü TV - Güzellik Ve Moda

 

BU İÇERİĞE TEPKİ VER!


  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji
  • emoji

YORUMLAR

Kullanıcı Avatarı
/estetik-mucizesi-hyaluronik-asit-nedir-12665.html